یک بام و دوهوای مشوق های صادراتی لبنیات ۲ شهریور, ۱۳۹۵

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت:با پیگیری های متعدد در خصوص بسته مشوق های صادراتی امیدواریم که هرچه سریع تر این مصوبه از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی به اجرا دربیاید.

اقتصادپرس: حسن رکنی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص بسته مشوق های صادراتی لبنیات، اظهار داشت: در خواست مشوق های صادراتی در حوزه های لبنیات و محصولات طیور داشته ایم که خوشبختانه با کلیات این امر موافقت شده است.
وی با اشاره به مشوق ۲۰۰ میلیارد تومانی صادرات لبنیات ،گفت:سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودجه قرار است که ۲۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی لبنیات را در دو مرحله پرداخت کند به گونه ای که  در مرحله اول ۱۵۰ میلیارد تومان به صادر کنندگان محصولات لبنی و کارخانه های فرآوری لبنی و مرحله دوم براساس برنامه معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی به سازمان تعاون روستایی پرداخت خواهد شد.
رکنی با بیان اینکه مقداری از شیر تولیدی دامداران توسط کارخانه های لبنی خریداری نمی شود، بیان کرد: با توجه به عدم جذب شیر از سوی کارخانه های لبنی ، سازمان تعاون روستایی اقدام به خرید شیر از دامداران نموده تا تولیدکنندگان متحمل ضرر و زیان نشوند که طبیعتا تولید محصولات نهایی حاصل از آن با مشوق صادراتی که در اختیار سازمان تعاون روستایی قرار می گیرد به بازارهای هدف صادر می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد:با پیگیری های متعدد در خصوص بسته مشوق های صادراتی امیدواریم که هرچه سریع تر این مصوبه از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی به اجرا دربیاید چرا که در صورت تخصیص مرحله اول مشوق های صادراتی شاهد افزایش میزان صادرات و اثر گذاری مثبت دراین حوزه خواهیم بود.
صادرات ۲۳۶ هزار تن محصولات لبنی در ۴ ماه نخست سال
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تاریخ دقیق تخصیص مشوق های صادراتی را باید سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کند، گفت: مراحل قانونی این مصوبه طی شده و حال ممکن است که با کمی تاخیر به اجرا دربیاید.
وی در خصوص صادرات محصولات لبنی یادآور شد: در ۴ ماهه نخست سال جاری حدود ۲۳۶ هزار تن شیر و محصولات لبنی به بازارهای هدف صادر شده که  این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۲۳۹ هزار تن بوده که با این وجود تفاوت معناداری در حوزه صادرات لبنیات نداشته ایم.
رکنی در ادامه افزود: مجموع صادرات محصولات لبنی در سال گذشته ۶۰۰ هزار تن بوده که با تخصیص یارانه صادراتی شاهد افزایش صادرات خواهیم بود.
گفتنی است که تخصیص مشوق های صادراتی می تواند در پویا کردن تولیدات داخلی، کشش بازار و استفاده بهتر تولیدکنندگان از زیر ساخت های موجود،بهبود کیفیت محصول و استمرار صادرات اثرات خوبی را به همراه داشته باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به دلایل کاهش میزان صادرات در سال جاری عنوان کرد: عدم رقابت پذیری در بازارهای هدف کاهش ۱۰ درصدی صادرات در سال جاری را رقم زده که امیدواریم با بسته مشوق های صادراتی این میزان افزایش یابد.
قیمت لبنیات افزایش می یابد؟
این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا امسال قیمت لبنیات افزایش می یابد یا خیر؟ بیان کرد: تا کنون موردی در این خصوص شنیده نشده و از طرفی بنده نمی توانم در این خصوص اظهار نظر نمایم.
وی افزود: دامداران تولید را به خوبی مدیریت کرده اند به گونه ای که شرایط خوبی در حوزه لبنیات  در کشور وجود دارد.
یارانه ۱۰۰ میلیارد تومانی طیور در راه است
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص یارانه صادراتی محصولات طیور اظهار داشت: برای محصولات طیور یارانه ۱۰۰ میلیارد تومانی را در خواست کرده ایم که این طرح پس از گذراندن مراحل تکمیل و در اختیار قرار گرفتن یارانه صادراتی به معاونت امور تولیدات دامی می تواند با توجه به زیر ساخت های موجود تاثیر بسزایی در امر تولید و صادرات داشته باشد.
 ثبات نسبی قوانین صادراتی امری مهم در میزان صادرات
وی با اشاره به میزان صادرات مرغ بیان کرد: در ۴ ماهه نخست سال جاری ۳۰ هزار تن مرغ به بازارهای هدف صادر شده که با درنظر گرفتن احشای مرغ که مصرف خوراکی دارد این میزان بیش از ۳۱ هزار تن بوده است.
رکنی در خصوص میزان صادرات تخم مرغ در سال جاری گفت: میزان صادرات تخم مرغ در ۴ ماهه نخست سال جاری ۱۷ هزار تن بوده که با توجه به زیر ساخت های موجود امکان حضور پررنگ در حوزه محصولاتی از قبیل مرغ و تخم مرغ در بازارهای منطقه وجود دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به عوامل اثر گذار در صادرات بیان کرد: برخی از فاکتورها اعم از ثبات نسبی قوانین صادراتی، کاهش مستمر قیمت تمام شده و همچنین اختصاص مشوق های صادراتی می تواند به حضور پررنگ صادرکنندگان در بازارهای هدف بینجامد.
 استمرار کاهش قیمت مرغ پدیده مثبتی نیست
رکنی در پاسخ به این سوال که کاهش تولید مرغ نوسانات قیمت در بازار را رقم زده یا خیر؟ عنوان کرد: خوشبختانه در وضعیت تولید مرغ مشکل خاصی وجود ندارد به گونه ای که مرغ گرم در تمامی مناطق کشور و مراکز عرضه پروتئین به وفور وجود دارد و تنها ممکن است در یک مقطع  زمانی، تغییر شرایط تقاضا  نوساناتی در بازارایجاد کند.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه یادآور شد: با توجه به ذخایر کافی مشکل خاصی در خصوص عرضه وجود ندارد به گونه ای که در هر کجا که لازم باشد از ذخایر تولیدکنندگان داخلی می توانیم اقدام به عرضه محصول نماییم.
وی با بیان اینکه استمرار کاهش قیمت مرغ را نباید پدیده مثبت تلقی کرد، اظهار داشت: کاهش استمرار قیمت مرغ نباید مثبت ارزیابی شود چرا که قیمت محصول باید متناسب و متعادل باشد تا در حق مصرف کننده و تولید کننده اجحاف نشود چرا که در غیر اینصورت استمرار تولید غیر ممکن است.
کمبود گوشت قرمز ارتباطی به نوسانات بازار ندارد
این مقام مسئول در خصوص دلایل نوسانات قیمت گوشت قرمز عنوان کرد: در تولید گوشت قرمز مشکل خاصی وجود ندارد چرا که واحد های متعدد تولید گوشت قرمز دام سبک و سنگین در سراسر کشور داریم که به نظر می رسد گاهی اوقات نوسانات قیمت ممکن است دلایل دیگری داشته باشد که می بایست در جایگاه خود بررسی شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *