دولت بودجه عمرانی را کجا خرج می‌کند؟ ۲ شهریور, ۱۳۹۵

وطن امروز درباره بودجه عمرانی گزارش داده است:‌ با وجودی که دولت‌ها باید در راستای تامین زیرساخت‌ها، آبادانی و توسعه کشور به بودجه‌ریزی عملیاتی توجه ویژه کنند اما متاسفانه در دولت یازدهم بودجه عمرانی کشور به جای تامین پروژه‌های زیرساختی، صرف کمبودها، نواقص و پوشش منابع مورد نیاز برای بدنه خود دولت می‌شود.

اقتصادپرس: عضو انجمن اقتصاددانان ایران درباره چگونگی مدیریت مصرف منابع بودجه‌ای کشور به «وطن امروز» گفت: برنامه‌ریزان و مدیران دولتی در تخصیص بودجه عمرانی کشور باید به توسعه، اشتغال، آبادانی و تامین زیرساخت‌های ضروری کشور توجه کنند نه اینکه بودجه عمرانی را همچون قلکی برای رفع کمبودها در نظر گیرند و هر زمان که کم آوردند به سمت این نوع بودجه بروند.  دکتر محمدباقر صدری تصریح کرد: مدیریت درست در تامین منابع طرح‌های عمرانی کشور باید به گونه‌ای باشد که زمان تکمیل هر طرحی از ۴ سال فراتر نرود، نه اینکه طرح‌هایی چون طرح ساخت آزادراه تهران- شمال به بیش از ۲۰ سال برسد.  وی خاطرنشان کرد: بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد که دولت بر آن تاکید دارد باید در عمل سانتیمتری سنجیده شود تا محاسبات مصرف منابع با چگونگی پیشرفت فیزیکی طرح جای شبهه‌ای باقی نگذارد. این در حالی است که در هیچ دولتی به این موضوع توجه نشده است، بویژه در دولت یازدهم که منابع عمرانی کم نیز شده است.
در تمام کشورهای دنیا تلاش بر این است تا به گونه‌ای عمل کنند که بودجه جاری محدود شود و تقاضا برای آن افزایش پیدا نکند و در عوض آن را به بودجه عمرانی اختصاص می‌دهند؛ عکس آنچه هم‌اکنون در کشور مشاهده می‌شود. ابوالقاسم حکیمی‌‌‎پور، اقتصاددان و فارغ‌التحصیل دکترای توسعه از دانشگاه کالیفرنیا در گفت‌وگو با نسیم‌آنلاین، گفت: متأسفانه بودجه‌ریزی ما هنوز سنتی است و بودجه‌ریزی عملیاتی نداریم و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور عنوان می‌کند بودجه عمرانی را باید کاهش داد! وی ادامه داد: در واقع یکی از بزرگ‌ترین اشکالات دولت فعلی این است که هرگاه کسری بودجه پیدا می‌کند بلافاصله بودجه عمرانی را کاهش می‌دهد! این استاد دانشگاه تأکید کرد: کاهش در بودجه عمرانی موجب می‌شود عملا رکود عمیق‌تر شده و شدت یابد، زیرا کارهای عمرانی مختل شده و عملا بیکاری گسترش می‌یابد. البته عمیق‌تر شدن رکود میان‌مدت خواهد بود و ممکن است ۲ الی ۳ سال بعد اثرات خود را بگذارد. وی با بیان این موضوع که بودجه جاری شامل حقوق و دستمزد است، گفت: دولت به این نوع بودجه دست نمی‌‌زند، زیرا می‌داند ممکن است نارضایتی و سروصدا را به همراه داشته باشد بنابراین از آن جهت که انتخابات نیز نزدیک است ترجیح می‌دهد به این بودجه دست نزند.
این اقتصاددان اظهار داشت: متأسفانه باید گفت این کاهش بودجه عمرانی کاملا سیاسی است تا اینکه عملیاتی باشد، دولت در این ۳ سال و اندی به هیچ عنوان ساختاری کار نکرده است و الان نیز به این فکر است که در انتخابات چگونه رأی بیاورد. وی با تأکید بر این مطلب که اشتباه بزرگ دولت این است که حتی بودجه را نیز سیاسی می‌کند تا اینکه اقتصادی و علمی باشد، خاطرنشان کرد: زمانی که دولت حاضر نیست به بودجه جاری دست بزند به منزله این است که بدنه دولت در حال ضخیم‌تر شدن است، در این مدت نیز بودجه جاری نسبت به دولت قبل ۳ برابر شده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *