دروغ بزرگ روزنامه‌های حامی دولت درباره قراردادهای نفتی ۲ شهریور, ۱۳۹۵

روزنامه جوان درباره قراردادهای نفتی نوشته است:‌رسانه‌های همسوی دولت از نتیجه جلسه نفتی مجلس یک «دروغ بزرگ» تحویل مخاطب دادند…

اقتصادپرس: رسانه‌های تجدیدنظرطلبان حامی دولت، تیتر یک روز دوشنبه خود را در یک وارونه‌خوانی و دروغ‌پردازی عجیب به موضوع قراردادهای نفتی و جلسه غیرعلنی مجلس اختصاص دادند و نوشتند که پروژه دلواپسان با درایت و حکایت وزیر نفت از قراردادهای نفتی به شکست انجامید، در واقع در یک چپ‌خوانی محض همه چیز برعکس انعکاس داده شد!
به گزارش «جوان»، وزارت نفت در یک هماهنگی کامل با مجلس شورای اسلامی قصد داشت روز یک‌شنبه برای همیشه قراردادهای نفتی (ipc) را از فیلتر مجلس عبور دهد و بر اساس برنامه‌های خود، قراردادهای پرابهام و مشکل‌دار نفتی IPC را اجرایی کند که این سناریو با نامه مقام معظم رهبری به علی لاریجانی و بیداری تعدادی از نمایندگان خنثی شد.
طبق این سناریو، روز یک‌شنبه جلسه غیرعلنی بهارستان میهمانی به نام بیژن نامدار زنگنه داشت. او قرار بود درباره IPC صحبت کند و مجلس را قانع کند تا بی‌تفاوت از ۱۵ اشکال مهم آن بگذرند، مجلس هم به طرح دوفوریتی اصلاح ماده ۷ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت رأی منفی دهد تا هیئت تطبیق قوانین مجلس هم بدون اعلام مغایرت IPC با قانون اساسی، جاده‌صاف‌کنی مهم برای زنگنه باشد. وزیر نفت که در مجلس سخنرانی کرد، هیچ‌گاه فکر نمی‌کرد منتقدان بهارستانی IPC به دقت ابهامات این قراردادها را بر زبان جاری کنند و اوضاع آنی نباشد که انتظار می‌رفت. همه افرادی که طبق برنامه باید صحبت می‌کردند دفاعیات و انتقادات خود را مطرح کردند تا این جلسه بدون رأی‌‌گیری مشخصی پایان یابد.
اما رسانه‌های زنجیره‌ای به واسطه گفت‌و‌گو با نمایندگان همسو و مشخص، سعی کردند اینگونه القا کنند که وزیر نفت بازی را از منتقدان برده است؛ خوانشی متفاوت از واقعیت که سعی دارد انتقادات وارده به قراردادهای نفتی را بیهوده بنامد. این هم از عجایب بازی‌های رسانه‌ای مدافعان دولت است که به‌جای اشاره به «برگشت مصوبه دولت دربارهIPC » و شکست زنگنه در پیشبرد برنامه‌های پرابهام خود، این شکست را شامل حال منتقدان کرده است! بر اساس نامه مقام معظم رهبری و اظهارات تعدادی از نمایندگان مجلس و سازمان بازرسی، IPC دارای اشکالات فراوانی است که پیش از اجرا باید اصلاح شود و نمایندگان مجلس روی آن تأکید  کردند در شرایطی که زنگنه این نقدها را قبول نداشت اما در نهایت در جلسه غیرعلنی مجلس مقرر شد این اصلاحات اعمال شده و به تصویب هیئت وزیران برسد و سپس راهی هیئت تطبیق قوانین شود. حال سؤال اساسی این است که «دیپورت IPC به دولت» آیا روز «آچمز منتقدان نفتی» است؟!
به عنوان نمونه روزنامه شرق در یک گزارش منحصر‌به‌فرد نوشته است: «بالاخره روز موعود فرا رسید و زنگنه با حضور در صحن غیرعلنی مجلس به انتقادات مخالفان قراردادهای نفتی پاسخ داد. آنچه از این نشست به گوش می‌رسد، فروکش‌کردن واکنش‌های تند مخالفان است. گویی دیگر از آن تب تند مخالفت‌ها خبری نیست و یک جلسه برای رفع این ابهامات و انتقادات کافی بود.»
احتمالاً روزنامه شرق نه عکس‌های نشست روز یک‌شنبه را دیده است و نه از خروجی این جلسه آگاه بوده که پاسخ‌های وزیر نفت را نتیجه صحتIPC عنوان کرده است و در گزارش خود به هیچ عنوان به موضوع «تکلیف وزارت نفت به اصلاح قراردادهای نفتی» اشاره‌ای نکرده است…
شرق ۱۵ اشکال وارده به IPC را «رهنمودی» می‌داند ولی به این پرسش پاسخ نداده است که اگر این ۱۵ اشکال رهنمودی است، دلیل نپذیرفتن قرارداد جدید نفتی در مجلس چه بود و چرا لاریجانی آن را به دولت پس فرستاد؟!
روزنامه اعتماد نیز ادعاهای عجیبی از قول چند نماینده مجلس مطرح کرده و از قول لاریجانی خطاب به نمایندگان نوشته که این قدر مرتب از اسم رهبری برای قراردادهای نفتی استفاده نکنید!
آفتاب‌یزد هم با تیتر «تیر دلواپسان نفتی به سنگ خورد» سعی کرده است خوانندگان خود را به مطالعه صفحه ۱۳ خود دعوت کند اما در این گزارش کمتر به موضوع جلسه یک‌شنبه پرداخته شده و بیشتر از اهمیت نفت و دولت گذشته سخن در میان است! این گزارش چنان از روی دستپاچگی تنظیم شده است که غلط املایی در صفحه ۱۳ به ذوق می‌زند!…
روزنامه آرمان هم نقدهای وارده را غیرعلمی خوانده و با تکرار گزاره‌های غیرفنی سعی کرده است به شکلی سیاسی وارد ماجرا شود. این روزنامه هم مانند اغلب رسانه‌های همسو، سعی کرده است برگشت مصوبه دولت را فراموش کند و به توضیحات یکطرفه وزیر نفت بپردازد.
به‌نظر می‌رسد عددسازی از سوی وزیر نفت به رسانه‌های همسو سرایت کرده است و تیتر‌سازی و حذف واقعیت و وارونه جلوه دادن حقایق رویه جاری آنها شده تا به هر شکلی که شده است، IPC به مرحله اجرا نزدیک شده و فرش قرمز برای توتال فرانسه پهن شود!

منبع: جواندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *