بررسی راهکارهای افزایش درآمدهای مالیاتی ۳ شهریور, ۱۳۹۵

افرادی که مالیات نمی پردازند باید از حقوق شهروندی محروم شوند که کمترین آنها عدم بهر گیری از تسهیلات در بخش های مختلف است تا هزینه گزافی جهت عدم پرداخت مالیات به آنها تحمیل شود.

اقتصادپرس: درآمدهای مالیاتی یکی از بهترین راههای اداره دولت ها هستند، عموم کشورها نفت در اختیار ندارند تا با فروش آن کشور را اداره کنند به همین جهت بر درآمدهای مالیاتی تکیه کرده اند اما در کشورهای نفت خیر تمایلی به اخذ مالیات وجود ندارد و دولت ها درآمد حاصل از فروش نفت، گاز و میعانات گازی را صرف هزینه های کشور می کنند.

بحث ایجاد درآمد از مالیات و جایگزینی آن با درآمدهای نفتی سالهاست که در ایران مطرح شده اما به دلیل راههای بسیار گریز مالیاتی نتوانسته موفق عمل کند.

افزایش درآمدهای مالیاتی از جهات بسیاری حایز اهمیت است به همین جهت باید راههای مختلف افزایش آن بررسی و اجرایی شود.

در این زمینه نخست باید پایه مالیاتی هر ساله افزایش پیدا کند چرا که به موجب بالا رفتن قیمتها درآمد بنگاهها بیشتر شده و باید مالیات بیشتری بپردازند.

دومین راه افزایش مالیات، اعمال دقیق قانون است. به صورتی که مالیات دقیق تر تعیین شده و راههای گریز مالیاتی تا حد ممکن سد شود.

راه سوم تجمیع درآمدهاست به این معنا که افرادی که از چند محل کسب درآمد می کنند باید برای هر کدام از درآمدهای خود مالیات بپردازند در حالی که این اتفاق رخ نداده و به دلیل وجود مشکلات نظارتی و یا عدم دقیق رسیدگی تنها از یکی از فعالیت های اقتصادی افراد مالیات دریافت می شود.

راه چهارم افزایش هزینه فرار مالیاتی است به این نحو که افرادی که مالیات نمی پردازند باید از حقوق شهروندی محروم شوند که کمترین آنها عدم بهر گیری از تسهیلات در بخش های مختلف است تا هزینه گزافی جهت عدم پرداخت مالیات به آنها تحمیل شود و مردم خود داوطلبانه برای بهره گیری از امکانات عمومی مالیات خود را پرداخت کنند.

به هر روی دولت باید هزینه خود را تامین کند این هزینه عموما از محل درآمدهای نفتی به دست می آمد که در سالهای اخیر دولت ها بر آن شدند تا با گسترش طور مالیاتی بخشی از هزینه های خود از محل مالیات به دست بیاورند به همین جهت قوانین سخت گیرانه تری را به اجرا گذاشته اند، اما این مساله باعث نشده تا بنگاهها به میزان گردش مالی خود مالیات بپردازند و در بهترین حالت پرداخت مالیات تنها ۷ درصد بوده است که در مقابل میزان مالیات گیری در کشور های پیشرفته بسیار اندک است. همین میزان نیز با چانه زنی تا حدودی تقلیل می یابد و نسبت مالیات به فعالیت های اقتصادی در کشور ناچیز است که باید با راهکارهایی که ذکر شد افزایش بیابد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *