کاهش تورم یک دستاورد مقطعی است؟ ۳ شهریور, ۱۳۹۵

دولت نمی خواهد به هیچ وجه دستاورد کاهش تورم را از دست بدهد به همین جهت رکود در اقتصاد را پذیرفته است و درصدد است با تحریک تقاضا به سمت خروج از رکود حرکت کند امری که به نظر دست نیافتی می رسد.

اقتصادپرس: یکی از اولین دستاوردهای اقتصادی دولت یازدهم کاهش نرخ تورم بود که با تحریک تقاضا، انبساط مالی و پولی به دست آمد و تداوم این سیاستها می تواند تا چند ماه آینده این روند کاهشی را حفظ کند اما ادامه روند کاهش نرخ تورم پیش نیازهایی دارد که چنانچه از سوی دولت رعایت نشود بازگشت به نرخ های بالای تورم دور از ذهن نیست.

چرا که کنترل تورم به بهای افزایش رکود به دست آمده و اقتصاد کشور را به نوعی فلج کرده است؛ رکود فزاینده در اقتصاد کشور ناشی از عدم تقاضاست چرا که نقدینگی در کشور وجود ندارد این نقدینگی نه تنها در بخش تولید نیست بلکه در بازار هم تقاضا و خریداری وجود ندارد و همین مساله سبب شده تا قیمت ها افزایش نیافته و تورم ایجاد نشود.

دولت نمی خواهد به هیچ وجه دستاورد کاهش تورم را از دست بدهد به همین جهت رکود در اقتصاد را پذیرفته است و در صدد است با تحریک تقاضا به سمت خروج از رکود حرکت کند.

این در حالی است که سیاستهای دولت در این زمینه جواب نداده است. اخیرا دولت تسهیلات خرید کالای بادوام ایرانی را تا ۵۰ میلیون تومان افزایش داده است اما در جامعه تحرکی برای استقبال از آن دیده نمی شود و به نظر می رسد این کارت های اعتباری خریدار چندانی نداشته باشد و نتواند دولت را در راستای رسیدن به اهداف خود یاری کند.

کارشناسان معتقدند دولت یازدهم می بایست از زمان روی کار آمدن بر توانمند سازی بخش عرضه یا همان تولید تکیه می کرد که در آن صورت سیاست تحریک تقاضا جواب می داد و بدون افزایش تورم و افزایش قیمت دولت می توانست به سمت خروج از رکود حرکت کند.

به هر روی به نظر می رسد دولت دستاورد کاهش نرخ تورم را به هیچ قیمتی از دست ندهد به همین جهت برای حفظ آن باید به سمت تحریک عرضه و ایجاد اشتغال حرکت کند.

تا زمانی که تولید و اشتغال افزایش پیدا نکرده سیاستهای تحریک تقاضا پاسخگو نخواهد بود به همین جهت برای تداوم کاهش تورم و نیز خروج از رکود دولت باید سیاستهای تحریک تقاضا را در کنار حمایت از تولید در پیش بگیرد در آن صورت است که احتمال بازگشت تورم کم می شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.