کاهش دوباره قیمت نفت به کمتر از 50 دلار ۱ شهریور, ۱۳۹۵

در حالی قیمت نفت در بازارهای جهانی با ۹۵ سنت کاهش به ۴۹٫۹۳ دلار در هر بشکه فروخته شد که همچنان برخی رسانه‌ها به دلایلی طرح فریز نفتی را از پیش شکست خورده می‌خوانند.

اقتصادپرس: درحالی‌که تحلیلگران در مورد موفقیت مذاکرات تولیدکنندگان نفت برای فریز تولید تردید دارند و معتقدند که قیمت‌ها احتمالا به زیر ۵۰ دلار در هر بشکه باز می‌گردد، چراکه افزایش بیش از ۲۰ درصدی قیمت نفت در ماه آگوست حبابی به نظر می‌آید، قیمت‌ نفت در معاملات امروز کاهش یافت.

به گفته تاجران، افزایش صادرات محصولات پالایش شده از چین نیز قیمت‌ها را تحت فشار قرار داده است.

صادرات سوخت گازوئیل و بنزین چین در ماه جولای به ترتیب ۱۸۱٫۸ و ۱۴۵٫۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و هر کدام به ترتیب به ۱٫۵۳ میلیون و ۹۷۰ هزار تن رسید.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۹۵ سنت کاهش ۴۹٫۹۳ دلار فروخته شد. نفت خام آمریکا نیز با ۹۱سنت کاهش ۴۷٫۶۱ دلار معامله شد.

تحلیلگران نسبت به افزایش قیمت‌های ماه آگوست تردید دارند و می‌گویند که بیشتر این افزایش ناشی از پیش‌خریدها و پیش‌بینی مذاکرات تولیدکنندگان برای ابزارهایی به منظور کاهش فزونی عرضه بوده است.

بانک مورگان استنلی در یادداشتی توضیح داد: «وضعیت آمار نشان به نظر دیدگاه ما را تایید می‌کند که افزایش اخیر قیمت نفت بیشتر فنی است و تا بر پایه عوامل بنیادی بازار. در حقیقت، خریداران جدید بیشتر در چند ماه گذشته غایب بودند.»

این بانک به توافق رسیدن تولیدکنندگان را «بسیار بعید» می‌داند و «موانع بسیار و چالش‌های لجستیکی بر سر راه رسیدن به یک توافق معنادار وجود دارد.»

بانک بارکلیز نیز در این باره نوشت: «هرچند ایران اکنون حدود ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز کمتر از میزان پیش از تحریم‌ها در می ۲۰۱۱ نفت تولید می کند، اما احتمالا قبول نخواهد کرد که تولید خود را محدود کند و بدون ایران، عربستان شرکت نخواهد کرد.»

این بانک نیز امیدی به موفقیت‌آمیز بودن این مذاکرات ندارد.

به گزارش فارس، هرچند به نظر می‌رسد عربستان دست از بهانه‌جویی‌های خود در قبال ایران برندارد اما آنچه قابل توجه است روند هماهنگ رسانه‌های غربی به ویژه رویترز و بلومبرگ است که به شدت تلاش می‌کنند تا این مذاکرات را بی‌نتیجه جلوه دهند و روند بالا رفتن قیمت نفت به علت خوش‌بینی به این مذاکرات را متوقف کنند که گویا به نتیجه خود رسیده و در معاملات امروز قیمت نفت به کمتر از ۵۰ دلار رسید. این مذاکرات حتی اگر به نتیجه نرسد حداقل با ایجاد خوش‌بینی برای مدتی سبب بالا رفتن قیمت‌ها شده که برای بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت که بودجه‌شان به نفت وابستگی دارد، مفید بوده است.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *