چه کسی خریدار رایتل است؟ ۱ شهریور, ۱۳۹۵

در حالی که خبر از فروش رایتل به میان بود مدیرعامل این شرکت گفت: رایتل به طور کامل واگذار نخواهد شد، بلکه به دنبال جذب سرایه خارجی هستیم اما تا به امروز در رابطه با میزان فروش سهام این شرکت به جمع بندی نرسیده‌ایم.

اقتصادپرس: در چند سال اخیر به واسطه اصل ۴۴ قانون اساسی بسیاری از شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی از بدنه دولت جدا شده و به بخش خصوصی واقعی اعطا شود، این قانون تا حدودی در کشور اجرا شده اما آنطور که باید شکل و شمایل درستی در اجرا به خود نگرفته است و نیاز بر آن است تا خصوصی سازی در اجرا با روند مناسبی انجام شود.

در کنار خصوصی سازی، شرکت‌ها به دنبال جذب سرمایه خارجی هستند، سرمایه گذاری خارجی این کمک را خواهد کرد که توان فعالیت شرکت‌ها بیش از گذشته افزایش یابد و از سوی دیگر بتوانند پروژه‌های بیشتری را راه اندازی کنند.

یکی از شرکت‌هایی که در چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است و توانسته به اپراتور سوم کشور بدل شود، شرکت رایتل است، این شرکت که زیرمجموعه وزارت کار شناخته می‌شود، در چند ماه اخیر از سوی یکی از اعضای کابینه دولت اعلام شد که قرار است به فروش گذاشته شود.

به نظر می‌رسد برای فروش رایتل باید محمود واعظی به عنوان وزیر ارتباطات و علی ربیعی به عنوان وزیر کار نظر خود را اعلام کنند، نظری که شاید رایتل را به یک اپراتور کاملا خصوصی بدل کند و دیگر با دفترچه بیمه نمی‌توان سیم کارت رایتل را با تخفیف ویژه خرید کرد.

در این رابطه سید مجید صدری، مدیرعامل رایتل در پاسخ به این سوال که آیا خریدار رایتل مشخص شده است، در گفت‌و‌گو با میزان، اظهار کرد: بحث فروش رایتل به طور کلی مطرح نیست و این شرکت به دبنال جذب سرمایه در راستای ارتقا کیفیت و افزایش حجم سرمایه خود است.

وی با تاکید بر اینکه اولویت اول جذب سرمایه خارجی است، افزود: میزان فروش سهام این شرکت به سرمایه گذار خارجی مشخص نشده است و برای آن سقف تعیین نشده است.

مدیرعامل رایتل خاطرنشان کرد: تا زمانی که مقدمات جذب سرمایه خارجی و فروش بخشی از سهام شرکت انجام نشود، میزان سهام قابل فروش تعیین نخواهد شد.

حال با این تفاسیر به نظر می‌آید، رایتل به طور کامل فروخته نخواهد شد و این شرکت قصد دارد در پسابرجام از جذب سرمایه خارجی بیشترین سود را از آن خود کند.

به نظر می‌رسد این شرکت در آینده نزدیک زیرمجموعه وزارت کار باقی بماند، این شرکت در گذشته با نماد اجاره رایتل ماهانه ۲۱% در بازار بورس به صورت آورده نقدی مورد معامله قرار می‌گرفت.

در حال حاضر نماد رایتل به سه صورت صایتل۹۰۲- صکوک اجاره رایتل ماهانه ۲۱%، صایتل-اجاره رایتل ۲۰درصد و صایتل۲- اجاره رایتل۲- سه ماهه ۲۲درصد به ترتیب در بازار بورس، فرابورس و فرابورس مورد معامله قرار می‌گیرد.

منبع: میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *