تولیدشمش آنتیموان،مفهوم اقدام و عمل در چارچوب اقتصادمقاومتی ۱۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵

نخستین کارخانه شمش آنتیموان در منطقه سفیدابه استان سیستان و بلوچستان در حالی هفته گذشته با سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد ریالی با تولید ۱۷۵ تن در مدت ۳۲۰ روز کاری به بهره برداری رسید که به معنای واقعی، گامی در مسیر مفهوم بخشیدن به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است.

اقتصاد پرس: تولید شمش آنتیموان در حقیقت مهمترین و کلیدی ترین پروژه مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران (وابسته به سازمان ایمیدرو) است و عملیات مطالعات آزمایشگاهی و نیمه صنعتی و طراحی فنی، مهندسی باهدف تولید شمش به شکل پایلوت (نمونه- الگو) در این مرکز به اجرا درآمد.
متخصصان مرکز یادشده، پیش از این اعلام کردند، ایده امکان پذیری تولید شمش آنتیموان پس از بازدید از معدن آنتیموان سفیدآبه در اردیبهشت ۱۳۹۱ شکل گرفت وپس از شروع مطالعات اولیه درتیرماه همان سال و کارهای تحقیقاتی در شهریور، تولید نخستین شمش آزمایشگاهی (۲۰۰گرم) در آذرماه انجام و تیرماه ۱۳۹۲ تولید شمش به وزن دو کیلوگرم صورت گرفت.
مطالعات زمین شناسان مشخص ساخت که در ایران حدود ۲۴ کانسار آنتیموان وجود دارد که یکی از آنها معدن آنتیموان سفیدابه استان سیستان و بلوچستان است و ذخیره قطعی آن ۲۵ هزارتن برآورد شده است.

** موقعیت آنتیموان در سیستان وبلوچستان – شهرستان نیمروز
شهرستان نیمروز از شمال و شمال غربی با کشور افغانستان و خراسان جنوبی (شهرستان نهبندان) و از جنوب با شهرستان زابل و هامون و از شرق با شهرستان هیرمند و از غرب با شهرستان زاهدان و نهبندان هم مرز و در شمال دشت سیستان قرار گرفته است؛ این شهرستان ۴۸۹ متر از سطح دریا ارتفاع داشته و یک هزار و ۸۲۳ کیلومتر با تهران فاصله دارد.
وسعت شهرستان نیمروز هشت هزار و ۱۷۵ کیلومتر مربع است که بیش از نیمی از وسعت حوزه سیستان را شامل می شود و یکی از چهار دهستان این شهرستان سفیدابه نام دارد.
نیمروز دارای آب و هوای خیلی گرم و خشک بیابانی با تابستان های طولانی و گرمترین و سردترین ماه سال در این شهرستان به ترتیب تیر و دی است.
معدن آنتیموان سفیدآبه در فاصله ۱۵۰ کیلومتری شمال غرب زابل (شهرستان نیمروز- بخش سفیدآبه – روستای حیدرآباد) قرار دارد.

** آنتیموان، شبه فلزی کمیاب و راهبردی
به گفته کارشناسان معدن و صنایع معدنی کشور، آنتیموان یک شبه فلز راهبردی و کمیاب است که اکنون ذخایر شناخته شده جهانی آن به ۱٫۸ تا ۲ میلیون تن می رسد؛ چینی ها با داشتن بیش از ۵۰ درصد این ذخیره مهم (حدود ۹۵۰ هزار تن)، حرف اول را می زنند و تولید سالانه آن در جهان حدود ۲۰۰ هزار تن اعلام شد.
پس از چین، روسیه دارای ۳۵۰ هزار تن ذخیره این فلز راهبردی است و بولیوی نیز با ۳۱۰ هزار تن، جایگاه سوم را در این عرصه به خود اختصاص داده است. استرالیا، آفریقای جنوبی، تاجیکستان، مکزیک و آمریکا دیگر تولیدکنندگان اصلی در این زمینه محسوب می شوند و ایران نهمین کشور جهان است که به جمع تولیدکنندگان این فلز پیوست.

** تولید شمش آنتیموان – مقابله با خام فروشی
مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت معتقد است: تولید شمش آنتیموان گام جدی در مسیر جلوگیری از خام فروشی به حساب می آید و نکته مهم تولید این فلز، بهره گیری ۱۰۰ درصدی از توان داخلی شامل نیروی انسانی متخصص و ماشین آلات مربوطه است.
وی خاطرنشان ساخت: ارزش هر تن کانسنگ آنتیموان با عیار ۱۵ درصد بیش از ۳۰۰ دلار برآورد می شود، اما با فرآوری و بهره گیری از ارزش افزوده آن، قیمت هر تن شمش آن با عیار ۹۹٫۹۶ به رقم ۶ هزار و ۲۰۰ دلار می رسد.
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: امروز جمهوری اسلامی جایگاه نهم در تولید شمش آنتیموان را کسب کرده و پیش بینی می شود با توسعه اکتشافات در این زمینه به دو تا سه برابر میزان کنونی در این بخش دست یابیم.

** ذخیره معدنی آنتیموان – کانساری در قواره بزرگ
وجیه الله جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (وابسته به سازمان ایمیدرو) گفت: بررسی ها نشان می دهد، ایران دارای ذخیره قطعی ۲۵ هزار تنی آنتیموان است که در قالب ارزیابی های بین المللی به عنوان کانسار بزرگ محسوب می شود و این امر اهمیت بسزایی دارد.
وی خاطرنشان ساخت: گزارش سازمان های بین المللی نشان می دهد، معادن آنتیموانی که از نظر عیار بالای پنج درصد باشد، به عنوان ذخیره پرعیار ارزیابی می شود و اکنون عیار متوسط در ایران ۱۶ درصد است و به این ترتیب ذخیره مناسبی به حساب می آید.
جعفری، شمار کانسارهای شناخته شده آنتیموان را ۱۵ کانسار معرفی کرد و گفت: استفاده از این فلز راهبردی در صنایع باتری سازی، های تک، نساجی، کاشی و سرامیک، آرایشی و بهداشتی و نظامی است.
وی یادآورشد: مطالعات مرحله آزمایشگاهی و نیمه صنعتی آنتیموان در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی وابسته به سازمان ایمیدرو (واقع در ۶۰ کیلومتری محور تهران-کرج-قزوین) از مهرماه ۱۳۹۲ آغاز شد و در اسفند ۱۳۹۳ خط استحصال صنعتی آن از این مرکز به سفیدآبه استان سیستان وبلوچستان انتقال یافت و در سال ۱۳۹۴ توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران مورد بهره برداری قرار گرفت.
این مقام مسئول خاطرنشان ساخت: ظرفیت تولید سالیانه ۱۷۵ تنی شمش این واحد با ورودی یک هزار و ۴۵۰ تن کانسنگ که دارای عیار ۱۵ درصدی است در دوره ۳۲۰ روز کاری مورد انتظار است و در واقع کانسنگ مورد نیاز برای تولید یک تن شمش ۸٫۸ تن برآورد شده است.

** آنتیموان در سیستان وبلوچستان- وجود هشت محدوده
مطالعات زمین شناسی نشان داد هشت محدوده ذخیره آنتیموان در استان سیستان وبلوچستان وجود دارد؛ غیر از این استان، نقاط دیگری از کشور نیز ذخایری از این فلز راهبردی مورد تائید کارشناسان ذیربط قرار گرفته است اما برخی از آنها، میزان قابل توجهی نیست.
اکنون برای دو محدوده معدنی آنتیموان دو فقره گواهی کشف صادر شده که ذخایر آنها به ترتیب ۱۰ و ۱۵ هزار تن برآورد و پیش بینی می شود از این ارقام نیز بیشتر شود.
ارزیابی های اقتصادی از تولید شمش آنتیموان نشان می دهد، سود حاصل از هر تن تولید شمش این فلز ۲ هزار و ۷۶۰ دلار است؛ علاوه براین سود سالیانه نیز ۱۷ هزار و ۶۴۰ میلیون ریال برآورد شده است.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *