صنعت و معدن پیشران رشد اقتصاد ایران ۳۰ مرداد, ۱۳۹۵

کارشناسان معتقدند آنچه باعث رونق اقتصادی در ۳ ماهه اول سال شده افزایش میزان تولید در بخش هایی از جمله معدن، پتروشیمی و خودرو بوده است. البته باید سهم قابل توجه نفت را نیز به آن افزود

اقتصادپرس: اقتصاد ایران درحالی شاهد رشد اقتصادی است که دولت یازدهم در سال ۱۳۹۲ که فعالیت خود را آغاز کرد اقتصاد را با رشد منهای ۲٫۲درصد و بخش صنعت را با رشد منهای ۴٫۵ درصد تحویل گرفته بود. به این ترتیب آنطور که آمارهای مرکز آمار اخیرا نشان داد، نرخ رشد اقتصادی سه ماهه نخست امسال ۴٫۴ درصد بوده که به تفکیک بخش های مختلف اقتصادی، کشاورزی چهار درصد، صنعت ۸٫۸ درصد و خدمات ۲٫۹ درصد بوده است.

رییس کنفدراسیون صادرات می گوید: تولید بخش معدن که زیر مجموعه بخش صنعت است در چند ماه گذشته رشد ۷۶ درصدی و تولید صنعت پتروشیمی نیز رشد ۴۵ درصدی داشته است. محمد لاهوتی تاکید کرد، در مجموع صادرات کشور در چند ماه گذشته ۲۱ درصد رشد داشته که بالطبع این افزایش بر روی رشد بخش صنعت موثر بوده است.

لاهوتی گفت: پیشتر گاز طبیعی در مجموعه صادرات نفتی بود که هم اکنون در صادرات غیرنفتی محاسبه می شود و این تغییر خود موجب رشد بخش صنعت شده است. در این بین بررسی های اگزیم نیوز نشان می دهد در سه ماه ابتدای امسال دو میلیارد دلار صادرات در حوزه معدن انجام گرفته است. جعفر سرقینی در این رابطه ادامه داد: در سه سال گذشته برای تکمیل زنجیره فرآوری مواد معدنی بویژه فولاد، ۲۴ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد ایجاد شده که طی سه سال آینده ۳۰ میلیون تن دیگر نیز به این میزان افزوده می شود.

وی گفت: سالانه ۱۷٫۵ میلیون تن کنستانتره و ۱۷٫۵ میلیون تن گندله که بخشی از زنجیره فولاد هستند، در کشور تولید می شود که سرمایه گذاری در آنها مربوط به بخش خصوصی است .به گزارش اگزیم نیوز از ابتدای فروردین تا پایان تیر ماه سال جاری، زنجیره فولاد، مس و سنگ آهن به ترتیب بیشترین سهم را در صادرات این حوزه در اختیار داشتند به طوری که سهم زنجیره فولاد به بیش از ۱٫۱ میلیارد دلار رسید. همچنین سنگ ‌آهن و مس نیز سهم ۲۲۷ میلیون و ۳۷۳ میلیون دلاری در صادرات داشتند.

 طی ۴  ماهه ابتدایی امسال در حالی اقتصاد کشور شاهد رشد صادرات بخش معدن و صنایع معدنی شد که واردات این حوزه با افت ۲۹ درصدی همراه شد به طوری که از ۱٫۶  میلیارد دلار در چهار ماه ابتدای سال ۹۴ به ۱٫۱ میلیارد دلار طی مدت مشابه امسال افت پیدا کرد.

این بررسی نشان می دهد درسه ماهه نخست سال جاری صادرات کالاهای صنعتی و معدنی در کشور در مقایسه با سه ماه مشابه سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار رشد داشته است و به منظور افزایش صادرات باید زیرساخت های لازم برای حمایت از صادرات و همچنین مشوق های لازم را فراهم کنیم.
اخیرا صالحی نیا، معاون وزیر صنعت با اشاره به لزوم تامین نقدینگی از محل تسهیلات بانکی برای بخش صنعت کشور گفت: از مجموع تسهیلات بانکی، ‌۳۰٫۵ درصد به بخش صنعت تخصیص یافته است که معادل ۲۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می شود. مطابق هدف‌گذاری ستاد اقتصاد مقاومتی تا پایان سال جاری باید ۷ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط راه‌اندازی شود که اگر واحدهای تولیدی بیشتری بتوانند نظرات کارگروه را جلب کنند این رقم افزایش خواهد داشت.

معاون وزیر صنعت با اشاره به سهم ۱۶درصدی صنعت خودرو در رشد بخش صنعت اعلام کرد: تولید خودرو تا روز گذشته با رشد ۵/۳درصدی نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته به ۴۵۰هزار دستگاه رسید که هنوز با هدفگذاری تیراژ یک میلیون و ۲۰۰هزار دستگاه تا پایان سال فاصله دارد اما به حدود ۹۳درصد برنامه تولید خودرو رسیده‌ایم و اکنون هیچ خودروی صفر کیلومتری مازاد بر روال معمول ۱۶روزه در شرکت‌های خودروسازی داخلی دپو نشده و رکودی در بازار خودرو حاکم نیست.

صالحی‌نیا تأکید کرد که رشد تولید در پتروشیمی‌ها طی ۴ماه نخست امسال بیش از ۴۰درصد، الیاف پلی‌استر حدود ۲۲درصد، کولر آبی ۶درصد و در بخش‌های فرش ماشینی، کفپوش‌ها و صنایع غذایی رشد یک‌تا ۲درصدی را شاهد بوده‌ایم و در زمینه صادرات نیز در هدفگذاری رشد ۱۰میلیارد دلاری صادرات تعیین شده است که رشد ۲۱٫۱درصدی در بخش صنعت و معدن بدون احتساب میعانات گازی را شاهد بوده‌ایم.

منبعک: اگزیم نیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *