هزینه تولید شمش فولاد کاهش یافت ۳۰ مرداد, ۱۳۹۵

به گفته یک فعال صنعت فولاد کشور یکی از عامل های تعیین کننده در بازار فولاد هزینه های تولید و قیمت تمام شده است که متاسفانه در ایران به دلیل نبود تکنولوژیهای روز این هزینه بسیار بالاست.

اقتصادپرس: مدیرعامل و عضو هیات مدیره مجتمع فولاد کویر دامغان از پایین آمدن هزینه تولید شمش فولاد در کشور خبرداد و تاکید کرد: این شرکت می‌تواند با توجه به تکنولوژی انتخاب شده،محصول کیفی تولید شده خود را با قیمت رقابتی به مشتریان عرضه نماید و در بازار فعالیت خوبی داشته باشد و از حجم واردات محصولات خارجی از جمله کشورهای روسیه، چین و… به کشور بکاهد.

مهدی رنجبری امروز در جمع خبرنگاران از بهره برداری از تکنولوژی هندی در بخش احیای فولاد مجتمع فولاد کویر دامغان خبرداد و افزود: در قسمت احیای روش استفاده از کوره های افقی دوار استفاده شده به نام SLRN که براساس آن اولین خروجی آهن اسفنجی در ایران است.

به گفته وی، مجتمع کویر دامغان در بخش های مربوط به احیاء، ذوب، ریخته گری و تولید فولاد و با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن درسال طراحی شده است.

وی متذکرشد: تا کنون مجوز ظرفیت تولید تا ۳۰۰ هزار تن گرفته شده و در حال رایزنی برای افزایش آن تا ۵۰۰ هزار تن هستیم که البته کلیه تاسیسات زیربنایی و اجرایی نیز براساس ۵۰۰ هزار تن برنامه ریزی شده اند.

رنجبری در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه این روش اقتصادی است خاطرنشان ساخت: استفاده از هر روشی به غیر روش فعلی مورد استفاده در این مجتمع هزینه سرمایه گذاری را ۳ تا ۴ برابر افزایش می دهد و همین امر باعث شده تا سرمایه گذاران بخش خصوصی رغبتی برای سرمایه گذاری در این بخش نداشته باشند اما با استفاده از روش مورد استفاده در مجتمع فولاد کویر دامغان می توان هزینه تولید را به شدت کاهش داد. در این روش سنگ آهن به طور مستقیم در کوره های احیا شارژ می‌گردد و نیاز به سرمایه گذاری در بخش گندله سازی نمی‌باشد. مدیرعامل این مجتمع همچنین به اشتغال ایجاد شده در دامغان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱۵۰ نفر به طور مستقیم در این کارخانه مشغول به کار هستند که هدفگذاری بنا بر افزایش ظرفیت بر اشتغال بیش از ۶۰۰ نفر تا نیمه اول سال ۹۶ است.

براساس این گزارشٰ در حال حاضر صنعت فولاد ایران در آستانه تعطیلی قرار گرفته چرا که عدم وجود تعادل بین تولید داخلی و تقاضای موجود در بازار از یک‌ سو ونیز وجود محصولات ارزان تر و با کیفیت تر کشورهایی چون روسیه،اوکراین و بالاخص چین عرصه را به آنها تنگ کرده است که قطعا می توان با جایگزینی تکنولوژی روز فضای رقابتی را بهبود بخشید و از تعطیلی مجتمع های فولادی کشور جلوگیری کرد.

منبع: ایلنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *