چالش های پیش روی دولت در سال 95 ۱۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵

اقتصادپرس: در شرایطی که سالهاست اقتصاد کشور درگیر عارضه رکود تورمى بوده است و کاهش تورم عامل رکود شده و بخشهای مهم اقتصادی را درگیر کرده چالش قیمت نفت، رکود، بیکاری، مشکلات نظام بانکی و معیشت از بخش هایی است که می تواند مانند سد عمل کرده و سال ۹۵ را نیز مانند سال ۹۴ در رکود نگه دارد.

 یکى از مهمترین چالشهای پیش روی اقتصاد ایران در سال ۹۵ کاهش قیمت جهانى نفت است. هر چند در سالهای اخیر تلاشهایى برای کاهش وابستگی بودجه های سالانه و اقتصاد به نفت انجام شده است، اما بر کسى پوشیده نیست که اقتصاد ایران یک اقتصاد وابسته به نفت به شمار مى رود.

با این نگاه کاهش قیمت نفت، از آنجا که به شدت روی منابع ارزی قابل استحصال برای کشور اثر گذار است، یکى از چالشهای مهم پیشرو به حساب مى آید. سالهاست که کارشناسان اقتصادی در مورد لزوم کاهش وابستگی اقتصاد ایران به نفت، سخن مى گویند اما نبود سیاستهای بنیادی حمایت از تولید و تقویت نشدن صنعت و تولید در کشور، همچنان، نفت یکى از محورهای اقتصاد ایران است.

در کنار کاهش قیمت نفت، باید به وجود رکود عمیق در اقتصاد ایران به عنوان یکى از چالشهای پیشروی اقتصاد ایران در سال ۹۵ اشاره کرد. در دو سال گذشته دولت با اتخاذ سیاستهای انقباضى مالى، موفق شده تورم افسار گیسخته را تا حدی مهار کند، اما کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند، عارضه رکود- تورمى را نباید به دو بخش رکود و تورم به صورت مجزا تقسیم مى کردند و برای نجات کشور از این عارضه باید سیاستهای بینابینى در پیش گرفته مى شد.

شاید به همین دلیل باشد، که کاهش تورم، به بهای تعمیق بیشتر رکود تا به حال بوده است. رکودی که هیچ یک از بخشهای اقتصادی کشور، دیگر تاب تحمل آن را ندارند و باید امسال مسیر برنامه ها به گونه ای باشد که اقتصاد کشور را از این رکود برهاند. از این منظر یکى از تهدیدهای جدی پیش روی اقتصاد ایران، ادامه این رکود است.

بانکها در ایران وظیفه تامین مالى بیش از ۸۰ درصدی اقتصادی را بر عهده دارند. اما دیگر برای همه روشن شده است که نظام بانکى کنونى ایران، درگیر مشکلات ساختاری و بنیادی است، که مانع از انجام وظیفه مهم شده است.

در حال حاضر بانکهای کشور، درگیر مشکلاتى مانند مطالبات معوق و بدهى های خود به بانک مرکزی هستند و از سوی دیگر هم دولت بدهی بسیار بالایى به این سیستم دارد.

بارها از سوی مقامات اقتصادی و کارشناسان تاکید شده است، کلید بازگشت رونق به اقتصاد ایران و نجات بنگاههای تولیدی از رکود و مشکلاتى که به آن گرفتار شده اند، اصلاح نظام بانکداری و تولید محور شدن بانکهاست.

مشکل دیگر هجوم سیل بیکاران به بازار کار کشور است که برای رفع آن باید بنیه های تولیدی کشور تقویت شود.

 برای ایجاد شغل باید این موانع بر طرف شود. بنابراین مى توان گفت، یکى از چالشهایى که اقتصاد ایران در سال ۹۵ با آن روبرو است، افزایش بیکاری و ایجاد نشدن اشتغال به اندازه مورد تقاضا است.

 یکى دیگر از تهدیدهای پیش روی اقتصاد ایران معیشت است که از مطالبه های اساسى مردم به شمار می رود. چرا که با وجود کاهش تورم مردم آن را در سفره های خود حس نمی کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.