سهم ۵۹ درصدی هزینه‌های غیرخوراکی ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

طبق گزارش مرکز آمار ایران متوسط هزینه سالانه سال ۹۳ خانوار روستایی ۱۳٫۸ میلیون تومان بوده است.

اقتصادپرس:یافته‌های مهم آمارگیری از طرح هزینه و درآمد خانوارهای روستایی در سال ۹۳ از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

آمارگیری از هزینه و درآمد خانوارهای روستایی کشور در سال ۱۳۹۳ با مراجعه به ۱۹۳۹۰ خانوار نمونه با جمعیت ۷۲۳۲۵ نفر، طی دوازده ماه انجام گرفته است.

خصوصیات اجتماعی و اقتصادی خانوار

بر اساس نتایج این طرح در سال ۱۳۹۳:

متوسط تعداد افراد خانوار ۳٫۷۳ نفر بوده است و توزیع خانوارهای نمونه بر حسب تعداد افراد خانوار، نشان می‌دهد که خانوارهای ۴ نفری با ۲۶٫۲ درصد، بیشترین و خانوارهای ۹ نفری و ده نفره و بیشتر با ۱٫۱ درصد کمترین تعداد خانوارهای نمونه را به خود اختصاص داده‌اند.

خانوارهای نمونه بدون فرد باسواد ۱۳٫۶ درصد بوده است و خانوارهای دارای ۲ نفر باسواد با ۲۴٫۵ درصد بیشترین سهم را دز کل خانوارهای نمونه داشته‌اند.

متوسط تعداد افراد شاغل خانوارهای نمونه ۱٫۱ نفر و متوسط تعداد افراد دارای درآمد ۱٫۴ نفر بوده است. خانوارهای دارای یک نفر شاغل با سهم ۵۳٫۰ درصد از کل خانوارهای نمونه، بیشترین و خانوارهای دارای ۵ نفر شاغل و بیشتر با ۰٫۶ درصد، کمرترین تعداد خانوارهای نمونه را به خود اختصاص داده‌اند. خانوارهای بدون فرد شاغل ۲۱٫۹ درصد از خانوارهای نمونه را تشکیل داده است.

بررسی فعالیت اصلی محل کار سرپرست خانوار نشان می‌دهد ۳۳٫۳ درصد از سرپرستان خانوارهای نمونه در بخش «کشاورزی، شکار و جنگلداری»، ۱۴٫۰ درصد در بخش «ساختمان»، ۶٫۹ درصد در بخش «حمل و نقل، انبارداری و ارتباطاتت»، ۵٫۴ درصد در بخش «صنعت»، ۵٫۲ درصد در بخش «عمده فروشی، خرده فروشی، تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتورسیکلت‌ها و کالاهای شخصی و خانگی»،‌۱٫۳ درصد در بخش «اداره امور مومی، دفاع و تامین اجتماعی اجباری» و ۵٫۶ درصد در سایر بخش‌ها به کار اشتغال داشته‌اند.

نتایج طرح نشان می دهد که در بین خانوارهای روستایی وضع شغلی سرپرست اغلب خانوارهعا کارکن مستقل و پس از آن مزد و حقوق‌بگیر بخش خصوصی است.

۳۵٫۸ درصد خانوارهای نمونه دارای سرپرست بی‌سواد می‌باشند. خانوارهای دارای سرپرست با سطح سواد فوق‌لیسانس و بالاتر ۰٫۲ درصد خانوارهای نمونه را تشکیل می‌دهد.

امکانات و تسهیلات مورد استفاده خانوار

در سال ۱۳۹۳ نحوه تصرف بیش از ۸۵ درصد خانوارهای نمونه به صورت ملکی (ملکی عرصه و اعیان و ملکی اعیان) است.

بررسی خانوارها از نظر تعداد اتاق در اختیار آن‌ها نشان می دهد که ۳۶٫۵ درصد خانوارهای نمونه دارای ۳ اتاق، ۳۱٫۵ درصد دارای ۴ اتاق، ۱۵٫۶ درصد دارای ۲ اتاق، ۱۰٫۰ درصد دارای ۵ اتاق، ۳٫۹ درصد دارای یک اتاق و ۲٫۶ درصد دارای ۶ اتاق و بیش‌تر بوده‌اند.

نتایج این بررسی نشان می‌دهد ۹۷٫۵ درصد از خانوارهای نمونه اجاق گاز، ۹۵٫۸ درصد از تلویزیون رنگی، ۸۷٫۲ درصد از تلفن همراه، ۶۵٫۷ درصد از یخچال، ۶۱٫۵ درصد از جاروبرقی، ۵۱٫۳ درصد از پنکه، ۴۸٫۹ درصد از ماشین لباسشویی، ۳۶٫۱ درصد از یخچال فریزر، ۳۵٫۵ درصد از انواع ویدئو، VCD و DVD،  ۳۵٫۳ درصد از چرخ خیاطی، ۲۹٫۲ درصد از موتورسیکلت، ۲۴٫۴ درصد از اتومبیل شخصی، ۱۲٫۸ درصد از فریزر، ۱۱٫۱ درصد از رایانه، ۷٫۷ درصد از رادیو ضبط و پخش صوت، ۶٫۰ درصد از دوچرخه، ۴٫۸ درصد از رادیو، ۳٫۵ درصد از کولر آبی متحرک، ۳٫۲ درصد از کولر گازی متحرک، ۱٫۴ درصد از ماکروویو و فرهای هالوژن‌دار، ۱٫۳ درصد از تلویزیون سیاه و سفید و ۰٫۲ درصد از ماشین ظرفشویی استفاده کرده‌اند.

هزینه‌های خانوار

بر اساس نتایج این طرح در سال ۱۳۹۳، متوسط هزینه سالانه خانوار روستایی برای ۱۳۸ میلیون و ۵۲۸ هزار ریال بوده است که از این مقدار ۴۱٫۲ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۵۸٫۸ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است.

متوسط هزینه سالانه یک خانوار روستایی در مقایسه با رقم مشابه در سال ۱۳۹۲، ۶٫۹ درصد افزایش یافته است. هزینه‌های خوراکی و دخانی خانوار نسبت به سال ۱۳۹۲ معادل ۱٫۷ درصد و هزینه‌های غیرخوراکی خانوار ۱۰٫۹ درصد افزایش یافته است.

بررسی ترکیب هزینه‌های خوراکی و غیرخوراکی یک خانوار در تمام گروه‌های هزینه نشان می‌دهد که در سه گروه اول، دوم و چهارم ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال و کمتر، ۱۹ میلیون و ۵۰۱ هزار تا ۳۰ میلیون ریال و ۴۵ میلیون و هزار تا ۶۰ میلیون ریال) سهم هزینه‌های خوراکی و دخانی بیش از سهم هزینه‌های غیرخوراکی و در سایر گروه‌ها سهم هزینه‌های خوراکی، بیش از هزینه‌های خوراکی بوده است.

در سال ۱۳۹۳ متوسط هزینه خوراکی و دخانی یک خانوار روستایی، برابر ۵۷۰۳۳ هزار ریال بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۲ به میزان ۱٫۷ درصد افزایش یافته است.

بر اساس نتایج این بررسی، در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی بیشترین سهم ۲۵٫۱ درصد مربوط به «آرد، رشته، نان، غلات و فرآورده‌های آن» بوده است. هزینه‌ «گوشت» با ۲۰٫۳ درصد، هزینه «میوه‌ها و سبزی‌ها» با ۱۶٫۵ درصد، «شیر و فرآورده‌های آن و تخم پرندگان» با ۱۰٫۸ درصد، «قند، شکر، شیرینی‌ها، چای، قهوه و کاکائو» با ۷٫۹ درصد، «نوشابه‌ ها، غذاهای آماده و دخانی‌ها» با ۶٫۴ درصد، «خشکبار و حبوب» با ۵٫۱ درصد، «روغن‌ها و چربی‌ها» با ۴٫۵ درصد،‌«ادویه‌ها، چاشنی‌ها و سایر ترکیب‌های خوراکی» با ۳٫۳ درصد در مراتب بعدی اهمیت قرار داشته است. در سال ۱۳۹۳ هزینه‌های مربوط به «ادویه‌ها، چاشنی‌ها و سایر ترکیب‌های خوراکی» ۸٫۲ درصد، «شیر و فرآورده‌های آن و تخم پرندگان» ۵٫۳ درصد، «خشکبار و حبوب» ۴٫۸ درصد، «آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده‌های آن» ۳٫۲ درصد،  «میوه‌ها و سبزی‌ها» ۲٫۸ درصد و «قند، شکر، شیرینی‌ها، چای، قهوه و کاکائو» ۱٫۵ درصد نسبت به هزینه‌های مشابه سال قبل افزایش داشته است. همچنین هزینه‌های مربوط به «روغن‌ها و چربی‌ها» ۵٫۹- درصد، «گوشت» ۱٫۶- درصد و «نوشابه‌ها، غذاهای آماده و دخانی‌ها» ۱٫۱- درصد نسبت به هزینه‌های مشابه سال قبل کاهش داشته است.

در سال ۱۳۹۳ متوسط هزینه‌های غیرخوراکی یک خانوار روستایی برابر ۸۴۴۹۵ هزار ریال بوده است، که در مقایسه با سال ۱۳۹۲، افزایشی برابر ۱۰٫۹ درصد داشته است. هزینه‌های «مسکن» با سهمی معادل ۲۹٫۰ درصد از کل هزینه‌های غیرخوراکی، بیش‌ترین سهم را دارا بوده است. هزینه «حمل و نقل و ارتباطات»‌با ۱۹٫۷ درصد، «بهداشت و درمان»‌ با ۱۴٫۴ درصد،‌«کالاها و خدمات متفرقه»‌ با ۱۳٫۸ درصد، «پوشاک و کفش» با ۱۰٫۰ درصد، «لوازم، اثاث و خدمات خانوار» با ۹٫۸ درصد و «تفریحات، سرگرمی‌ها، تحصیل و آموزش» با ۳٫۳ درصد ترکیب در مراتب بعدی قرار دارد.

در سال ۱۳۹۳، هزینه‌های مربوط به «مسکن» ۱۶٫۳ درصد، «کالاها و خدمات متفرقه» ۱۲٫۷ درصد،‌«حمل و نقل و ارتباطات»‌ ۱۰٫۷ درصد، «تفریحات، سرگرمی‌ها، تحصیل و آموزش» ۹٫۳ درصد، «بهداشت و درمان»‌۷٫۸ درصد، «پوشاک و کفش» ۵٫۷ درصد و «لوازم، اثاث و خدمات خانوار» ۴٫۵ درصد نسبت به هزینه‌های مشابه سال قبل افزایش یافته است.

درآمدهای خانوار

بر اساس نتایج به دست آمده متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار روستایی در سال ۱۳۹۳ برابر ۱۳۹ میلیون و ۵۱ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل، ۱۴٫۸ درصد افزایش داشته است. بررسی منابع تأمین درآمد خانوارهای روستایی نشان می‌دهد که ۳۹٫۷ درصد از منابع متفرقه، ۳۰٫۷ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیر کشاورزی و ۲۹٫۶ درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق‌بگیری به دست آمده است.

بررسی متوسط درآمد سالانه یک خانوار روستایی، بر حسب فعالیت اصلی محل کار سرپرست خانوار، نشان می‌دهد خانوارهایی که سرپرست آنها در بخش «دفاتر مرکزی» به کار اشتغال داشته‌اند، با درآمدی معادل ۲۳۶ میلیون و ۸۸۳ هزار ریال، بیش‌ترین درآمد و خانوارهایی که سرپرست آنها در بخش «ساختمان» ‌به کار اشتغال داشته‌اند، با داشتن درآمد ۱۲۵ میلیون و ۵۸۳ هزار ریال کمترین درآمد را در سال ۱۳۹۳ داشته‌اند.

متوسط هزینه‌ها و درآمد خانوار بر حسب استان

بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار روستایی نشان می‌دهد که استان چهارمحال و بختیاری با ۱۸۶۰۵ هزار ریال بیش‌ترین و استان سیستان و بلوچستان با ۷۵ میلیون و ۴۰  هزار ریال کمترین هزینه را در سال ۱۳۹۳ داشته‌اند.

بر اساس نتایج به دست آمده استان یزد با ۱۲۲ میلیون و ۹۶۶ هزار ریال بیش‌ترین و استان سیستان و بلوچستان با ۳۳ میلیون و ۵۲۰ هزار ریال کمترین متوسط هزینه‌های غیرخوراکی سالانه یک خانوار در سال ۱۳۹۳ را دارا بوده است. استان خوزستان با ۸۰ میلیون و ۵۰۲  هزار ریال بیش‌ترین و استان کرمان با ۳۰ میلیونو و ۱۷۶ هزار ریال کمترین متوسط هزینه خوراکی و دخانی سالانه یک خانوار روستایی را در سال ۱۳۹۳ نشان می‌دهد.

همچنین استان تهران با ۱۹۷ میلیون و ۱۷۳ هزار ریال بیش‌ترین و استان سیستان و بلوچستان با ۶۹ میلیون و ۹۹۶ هزار ریال کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار روستایی را در سال ۱۳۹۳ به خود اختصاص داده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.