گزارش مجلس در خصوص تحقیق و تفحص از سهام عدالت ۳۰ مرداد, ۱۳۹۵

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تحقیق و تفحص از سهام عدالت در روزهای آخر مجلس نهم آماده شد اما به دلیل ازدیاد گزارشات، در دستور کار مجلس قرار نگرفت، با این حال در حال حاضر این گزارش آماده است.

اقتصادپرس: سید ناصر موسوی لارگانی در گفتگو با رادیو گفتگو در خصوص تحقیق و تفحص از سهام عدالت در مجلس گفت: این موضوع توسط برخی از نمایندگان مجلس مطرح و در کمیسیون اقتصادی مورد بررسی قرار گفت و در صحن علنی مجلس نیز به آن رای داده شد و گروهی برای پیشگری آن تشکیل شد، اما در مدت ۶ ماه فرصتی که باید به نتیجه می رسید نمایندگان نتوانستند نتیجه را به صحن علنی اعلام کنند تا گزارش خوانده شود.
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در روزهای آخر مجلس نهم این گزارش آماده شد اما به دلیل ازدیاد گزارشات، در دستور کار مجلس قرار نگرفت و به همین دلیل برای قرائت به صحن علنی مجلس نرسید.
وی با اشاره به این که در حال حاضر این گزارش آماده است اظهار داشت: زمانی که در صحن علنی بحث آزادسازی سهام عدالت در بورس مطرح شد و طرحی نیز توسط نمایندگاه آماده شده بود؛ صحبت از ۵ میلیون تومان بودن ارزش سهام عدالت مشمولین در سال ۹۳ بود که در حال حاضر ارزش آن کاهش یافته است.
این نکاینده مجلس افزود: در آن زمان همچنین بحث هایی مطرح شدکه سهام عدالت به افراد متوسط به پایین جامعه پرداخت شده است و اگر آزادسازی شود، بیشتر آنها فروشنده خواهد بود و افراد خاصی خریدار می شوند که در نتیجه تجمیع قدرت و ثروت برای عده ای خاص اتفاق می افتد.
وی با بیان این که برنامه دولت این بود که سهام عدالت به محلی برای درآمد جزئی و دائمی افراد تبدیل شود نه این که این سهام در بورس فروخته شود و در اختیار عده ای ثروتمند قرار بگیرد گفت: برخی از نمایندگان مجلس نظر بر آزادسازی سهام عدالت دارند تا در زمان آزادسازی افراد بتوانند اقدام به خرید و فروش آنها کنند که قطعا افراد نیازمند فروشنده هستند.
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت قرار بود این سهام را در اختیار ۴۹ میلیون نفر سهامدار سهام عدالت بگذارد که در حال حاضر این تعداد مشمول هم سهام عدالت دارند و هم ندارند؛ یعنی آنها در مجمعی که تشکیل می شود و هیات مدیره ای که انتخاب می شوند هیچ دخالتی ندارند و به روایتی سهام عدالت دوباره توسط دولت اداره می شود.
وی اضافه کرد: بر این اساس نمایندگان می گویند اگر دولت واقعا سهام عدالت را به مشمولین واگذار کرده است باید گیرندگان سهام عدالت خود در تصمیم گیریها از جمله نصب و عزل افراد تصمیم گیرنده در خصوص سهام عدالت دخیل باشند.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *