کاهش ۱۰۰۰ تومانی قیمت اوراق حق تقدم مسکن ۳۰ مرداد, ۱۳۹۵

حدود یک هفته پس از وعده وزیر راه و شهرسازی برای کاهش قیمت اوراق حق تقدم مسکن، معاملات این اوراق در فرابورس با کاهش قیمت آغاز شده است.

اقتصادپرس:عباس آخوندی پنج‌شنبه هفته گذشته با اعلام این‌که  برای هر نفر ۸۰ میلیون تومان و برای زوج ۱۶۰ میلیون وام مسکن پرداخت می‌شود در خصوص قیمت اوراق حق تقدم مسکن گفته بود: دو سیستم برای دریافت تسهیلات مسکن است که یکی سیستم پس‌انداز با نرخ سود ۱۱ درصدی است. درباره اوراق نیز به دنبال آن هستیم که میزان عرضه را افزایش دهیم که فکر می‌کنم تا یک هفته آینده با افزایش عرضه قیمتها کاهش می‌یابد.

حال با گذشت بیش از یک هفته به نظر می‌رسد یکی از وعده‌های وزیر راه و شهرسازی محقق شده، چراکه بررسی روند معاملات اوراق حق تقدم در فرابورس حاکی از روند نزولی قیمت این اوراق است.

بر این اساس نرخ اوراق حق‌تقدم در حال حاضر به‌طور میانگین حدود ۱۰۰۰ تومان کاهش یافته، البته احتمال تغییر قیمت اوراق مذکور تا پایان وقت کاری امروز وجود دارد. به نظر می‌رسد بانک مسکن پس از چند ماه سیر صعودی قیمت اوراق به این نتیجه رسیده که برای ترغیب مردم، میزان عرضه اوراق حق تقدم را افزایش دهد تا به این ترتیب نرخ این اوراق کاهش یابد.

یکی از مسائلی که باعث شده اقدامات دولت و به خصوص بانک مسکن برای افزایش تسهیلات خرید چندان به نتیجه نرسد، قیمت بالای اوراق حق تقدم مسکن است. یک متقاضی برای دریافت یک فقره وام ۶۰ میلیون تومانی باید ۱۲۰ برگه اوراق را خریداری کند که این خرید (با نرخ کمترین تسه حدود ۹۶ هزار تومان) حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

به عبارت دیگر تنها حدود ۴۸ میلیون تومان از یک وام ۶۰ میلیون تومانی باقی می‌ماند که این مسئله باعث شده تا مردم رغبت چندانی به استفاده از این روش برای خانه‌دار شدن نداشته باشند.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *