صادرات بیش از 4.4 میلیون تن سیمان در چهار ماه نخست ۳۰ مرداد, ۱۳۹۵

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: بر پایه بررسی آمار عملکرد واحدهای تولیدکننده سیمان، سهم صادرات سیمان و کلینکر در دوره چهار ماهه امسال به بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسید.

اقتصادپرس:«عبدالرضا شیخان» روز شنبه افزود: سهم سیمان از رقم یاد شده بیش از ۵۸ درصد به میزان دو میلیون و ۵۷۰ هزار تن بود.
وی یادآوری کرد: پارسال شرایط نامناسب امنیتی کشورهای منطقه نقش بسزایی در افت ۲۰ درصدی صادرات سیمان و کلینکر ایران داشت. بنابراین در سال ۱۳۹۴ در مجموع بیش از ۱۵ میلیون تن صادرات این محصولات ثبت شد.
به گزارش ایرنا، سال ۱۳۹۳ مجموع صادرات سیمان و کلینکر ایران به ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسید که ۶۰ درصد آن به عراق صادر شد.

** آمار تولید چهار ماهه
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: مجموع تولید سیمان ۷۰ کارخانه تولیدی کشور در چهار ماه فروردین تا تیر امسال به ۱۸ میلیون و ۷۵۲ هزار تن رسید که ۱۶ میلیون تن از آن به بازار مصرف داخلی هدایت شد.
به گزارش ایرنا پارسال مجموع تولید سیمان و کلینکر ۶۰ میلیون تن بود که در مقایسه با عملکرد سال ۱۳۹۳ کاهش ۱۲ تا ۱۳ درصدی داشت.

** ایران؛ نخستین تولیدکننده سیمان خاورمیانه
شیخان گفت: بر پایه برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۹۳ خورشیدی) با ظرفیت تولید ۷۵ میلیون تن سیمان به جایگاه چهارمی جهان، سومی آسیا و اولی خاورمیانه رسید.
وی یادآوری کرد: آمارها نشان می دهد تولید جهانی سیمان در سال یاد شده برابر با چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن بود که ۲٫۵ درصد رشد را نسبت به ۲۰۱۳ ثبت کرد.

** سرمایه در گردش؛ نیاز صنعت سیمان
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تاکید کرد امروز صنعت سیمان، بسان سایر صنایع به سرمایه در گردش نیاز دارد تا بتواند ضمن تامین نقدینگی برای تداوم تولید، بازارهای صادراتی را شناسایی کند و به آن متصل شود.
وی بازار آفریقا را یکی از گزینه های مطلوب برای صادرات سیمان دانست و یادآوری کرد برای دسترسی به این بازار با توجه به بعد مسافت باید یارانه حمل دریایی اختصاص یابد تا امکان رقابت فراهم شود.
به گزارش ایرنا، آمارهای منتشر شده نشان می دهد سال ۱۳۹۰ مجموع صادرات سیمان و کلینکر کشور به بیش از ۱۰ میلیون تن رسید؛ سال ۱۳۹۱ افزون بر ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن و سال ۱۳۹۲ بیش از ۱۸ میلیون تن از این محصولات صادر شد.
بر پایه اطلاعات موجود، اکنون ۷۲ واحد تولید سیمان خاکستری در کشور فعالیت دارند که ظرفیت تولید سالیانه آنها ۸۰ میلیون تن است.
پیش بینی شده است در افق ۱۴۰۴ میزان تولید سیمان کشور به ۱۲۰ میلیون تن برسد.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *