حل مشکلات اقتصادی با اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی ۱۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵

اقتصادپرس: مشکلات بسیاری وجود دارد که در کنار اقتصاد نفتی کشور را دچار رکود کرده و رشد اقتصادی را سخت می نماید؛ علت اصلی رشد منفی صنایع کشور رکود است که از عواملی همچون فشارهای ناشی از تحریم، بالا بودن هزینه تولید، افزایش دستمزد کارگران و پایین آمدن قدرت خرید مردم نشات می گیرد.

حالا مدتهاست که رکود در کنار قاچاق، سود بانکی و مشکلاتی از این دست عامل بی رونقی اقتصاد و رشد منفی تولید شده و رشد زیربنای اقتصاد کشور را نامتعادل کرده است.

 در این شرایط بانکها هم از تولید حمایت نمی کنند و با سودهای بالایی که برای تسهیلات در نظر می گیرند باعث افزایش قیمت تمام شده کالا می شوند که  در کنار این مسائل قاچاق کالا هم عامل دیگر ضربه به تولید است.

وجود قاچاق باعث ضربه شدید به تولید شده است و یکی از راه های خروج از رکود جلوگیری از قاچاق کالا است. ضمن اینکه بانک ها باید با پایین آوردن سود بانکی به تامین سرمایه برای تولید کمک کنند.

با کاهش سود بانکی مردم سرمایه خود را به جای انباشت در بانک ها در صنایع و با هدف تولید به کار خواهند بست و باعث رونق بخش صنعت کشور می شوند.

در این شرایط به نظر می رسد دولت باید با برنامه ریزی و بهره گیری عملی از سیاستهای اقتصاد مقاومتی در راستای حل مشکلات اقتصادی گام بردارد.

از دولت انتظار می رود قوانین کسب و کار را به درستی اجرا کرده و از نمایندگان مجلس هم انتظار می رود دولت را در اجرای درست قوانین یاری کنند و موانع قانونی را مرتفع نمایند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *