ظرفیت تخلیه نفت خام در نکا روزانه ۱.۵ میلیون بشکه ۲۷ مرداد, ۱۳۹۵

رئیس پایانه‌های نفتی شمال با تاکید بر اینکه هم اکنون این پایانه‌ ظرفیت تخلیه ۱۲۰ هزار بشکه نفت خام را دارد، گفت: با راه‌اندازی حوضچه فراگیر، تخلیه نفت خام در منطقه نکا به ۱.۵میلیون بشکه در روز می‌رسد.

اقتصادپرس: حمیدرضا شاه‌دوست رئیس پایانه‌های نفتی شمال کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود سه سکوی پهلوگیری در این منطقه با ظرفیت روزانه ۱۲۰ هزار بشکه نفت خام گفت: با راه‌اندازی حوضچه فراگیر که ۱۴ سکو دارد ظرفیت عملیات سوآپ نفت ایران به ۱٫۵ میلیون بشکه می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مسئولان شرکت نفت مشغول رایزنی برای انجام مجدد عملیات سواپ هستند گفت: این سه سکوی فعلی ظرفیت پهلوگیری نفتکش‌ها با ظرفیت ۵ تا ۷ هزار تن را دارند که عمق آبخور این منطقه ۴٫۵ متر است.

وی با  اشاره به آخرین کشتی که عملیات سواپ را انجام می‌داد گفت: آخرین کشتی که به این منطقه آمد در سال ۹۱ بود که پس از آن بیشتر این پایانه کار انتقال فرآورده‌های نفتی از جمله ال‌پی‌جی را انجام می‌دهد که با راه‌ اندازی مجدد سواپ نفت خام پایانه‌های نفتی شمال به وظیفه اصلی خود عمل خواهد کرد.

شاه‌دوست تصریح کرد: بیشترین نفتی که از منطقه سی‌آی‌اس به پایانه‌های نفتی شمال می‌امد از کشورهای آذربایجان، روسیه و قزاقستان بود که قزاقستان بیشترین سهم را در سواپ نفت خام ایران برعهده داشت.

این مقام مسؤول با تاکید بر اینکه نفت خام وارداتی از منطقه شمال در پالایشگاه‌های تهران،‌تبریز و اصفهان مورد استفاده قرار می‌گرفت خاطرنشان کرد: در حال حاضر و پس از بهبود شرایط تولید فرآورده در کشور پالایشگاه تهران آمادگی استفاده مجدد نفت خام وارداتی از منطقه شمال را دارد و دو پالایشگاه تبریز و اصفهان نیز باید خود را برای استفاده از این نفت آماده کنند.

این مقام مسئول در پاسخ به فارس گفت: گرچه ظرفیت سه اسکله فعلی در این پایانه ۱۲۰ هزار بشکه‌ای است اما زمانی که عملیات سواپ انجام می‌شد در برخی از روزها کمتر از این ظرفیت و در برخی از این روزها تا ۲۵۰ هزار بشکه نفت توسط این پایانه تخلیه می‌شد که بر این اساس می‌توان گفت به طور میانگین ۱۲۰ بشکه نفت خام توسط این پایانه تخلیه شده است.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *