لزوم همکاری نهادها و ارگانها با بانک مرکزی برای جمع اوری کارتهای مجهول الهویه ۲۷ مرداد, ۱۳۹۵

به گفته کارشناسان برای جمع آوری کارت های مجهول الهویه باید ارگانها و سازمانها با بانک مرکزی همکاری کنند تا نیازی نباشد که افراد برای هر سازمان و ارگانی که وارد بحث مالی با آن می شوند یک حساب بانکی جدید افتتاح کنند.

اقتصادپرس: نظام بانکی هر کشور تاثیر مستقیم بر اقتصاد ان کشور دارد و می تواند رشد اقتصادی را تسهیل کرده و یا جلوی رشد منطقی و سریع تولید را بگیرد؛ در کشور ما بانکها عامل کندی اقتصاد بوده اند و هر چه از مشکلات در این حوزه نوشته شود باز هم می توان سوژه جدیدی در این خصوص پیدا کرده و در مورد آن نقد نوشت.

یکی از معضلات فعلی سیستم بانکی کشور وجود ۵۰ میلیون حساب بانکی مخدوش است!

آنگونه که مصطفی پور محمدی وزیر دادگستری گفته؛ حدود ۵۰میلیون حساب بانکی مخدوش و دارای هویت نامشخص در نظام بانکی وجود دارد که چنین آماری نظام بانکی کشور را زیر سوال می‌برد، به اقتصاد کشور ضربه زده و چهره نامطلوبی از شرایط درونی کشور را نشان می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه برای مبارزه هدفمند با فساد، باید در ابتدا از حالت بی‌نظمی موجود خارج شویم افزود: متاسفانه در حوزه مالی، با بی‌نظمی‌های زیادی ازجمله فرارهای مالیاتی و گمرکی مواجه هستیم که این موضوع‌ها حجم زیادی از فساد در کشور را شامل می‌شوند.

وجود حساب های بانکی مخدوش را رییس کل بانک مرکزی نیز به نوعی تایید کرده و البته آماری جالب ارائه کرده است؛ به گفته ولی‌الله سیف ۳۰۰میلیون حساب در نظام بانکی کشور وجود دارد که کد ملی و شناسه ۳۸میلیون حساب با هم متفاوت است؛ یعنی شماره شناسه افتتاح‌کننده با کد ملی آنها تطبیق ندارد.

وی افزود: از این میزان ۳۰میلیون حساب شناسایی شده و ۸میلیون حساب هنوز شناسایی نشده است. وی خاطرنشان کرده بود: آن ۳۰میلیون حسابی که مسدود است تا زمانی که کدملی در آن درج نشود، همچنان مسدود خواهد ماند.

قطعا وجود این میزان حساب‌ بانکی با هویت مخدوش برای اقتصاد کشور آسیب زاست و می تواند خبر از حجم عظیم پولشویی در کشور بدهد.

به گفته کارشناسان؛ وجود این میزان حساب بانکی مجهول الهویه در ابتدا بعد نظارتی بانک مرکزی را زیر سوال برده و توان افزایش عملیاتهای غیر قانونی را بیشتر می کند. می توان گفت چنانچه حسابهای بانکی در کشور ساماندهی شود شاهد کاهش آمار بسیاری از معضلات در سیستم بانکی خواهیم بود.

به گفته کارشناسان در این راستا باید ارگانها و سازمانها نیز با بانک مرکزی همکاری کنند تا نیازی نباشد که افراد برای هر سازمان و ارگانی که وارد بحث مالی با آن می شوند یک حساب بانکی جدید افتتاح کنند.

چرا که به دلیل کامل نبودن خدمات بانکی و محدودیت‌ها در نقل و انتقال پول، برخی از سازمان‌ها و نهادها برای باز کردن حساب به منظور پرداخت حقوق و… افراد را وادار به افتتاح حساب در یک بانک خاص می کنند.

در این راستا باید چند کارتی از سیستم بانکی کشور حذف شده و نیازی نباشد افراد در چند بانک افتتاح حساب داشته باشند و بتوانند با یک حساب به همه مسائل مالی و انتقالات مالی خود بپردازند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *