صنعت برق بیش از 320 تریلیون ریال بدهی دارد ۲۶ مرداد, ۱۳۹۵

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع برق ایران (توانیر) مجموع بدهی های صنعت برق به بانک ها، پیمانکاران، تولیدکنندگان برق و … را بیش از ۳۲۰ تریلیون ریال اعلام کرد.

اقتصادپرس: در آیین بهره برداری از ۵۳ پروژه شرکت برق منطقه ای تهران در محل نیروگاه برق آلستوم که با حضور حمید چیت چیان وزیر نیرو برگزار شد، در پاسخ به پرسش ایرنا درباره بدهی های صنعت برق افزود: امسال بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد ریال به تولیدکنندگان برق بدهکاریم، اما امید می رود با دریافت اسناد خزانه اسلامی بتوان بخشی از آنها را جبران کرد.
کردی تصریح کرد: هر چند هنوز اعداد و ارقام نهایی نشده، اما پیش بینی شده است امسال بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه در اختیار صنعت برق قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: در صورت تحقق این مهم تا ۱۵ هزار میلیارد ریال از بدهی های صنعت برق قابل پرداخت است.
به گزارش ایرنا، «آرش کردی» پیشتر در گردهمایی مدیران عامل شرکت های توزیع برق کشور با تاکید بر جدی بودن بحث وصول مطالبات شرکت های توزیع برای صنعت برق، از تهاتر ۱۲ تریلیون و ۷۰۰ میلیارد ریال از مطالبات پیمانکاران بخش توزیع در سال گذشته و انعقاد قراردادهای دوجانبه بین بخش برق آبی و آب و فاضلاب کشور برای کاستن از فشارهای مالی بر شرکت های توزیع خبر داده بود.

** رشد حدود ۴ درصدی مصرف برق صنایع عمده
مدیرعامل توانیر در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره مصرف برق صنایع، ادامه داد: امسال، در صنایع عمده که میزان مصرف برق آنها توسط سیستم دیسپاچینگ (جمع آوری اطلاعات و کنترل) کنترل شده و جزو صنایع بزرگ محسوب می شوند، شاهد رشد ۳٫۸ درصدی مصرف برق بودیم.
به گفته این مقام مسوول، برآورد میزان بار مصرفی حاکی است که تا پایان تیرماه گذشته ۴٫۶ درصد رشد در مصرف برق صنایع به ثبت رسیده که می تواند نشاندهنده تحرک و رونق در این بخش باشد.
وی همچنین با اشاره به پیک بار امسال، از وجود یک هزار مگاوات ذخیره چرخان در صنعت برق خبر داد.
کردی تصریح کرد: ذخیره چرخان به ذخیره آن مقدار برق اطلاق می شود که سیستم در زمان کارکردن می تواند تولید کند و به محض بروز مشکل در هر جای شبکه، با تزریق آن به جبران کمبودها می پردازد.
وی یادآور شد: در همه جای جهان مرسوم است که ضریب ذخیره چرخان را به اندازه بزرگترین واحد نیروگاهی موجود در شبکه در نظر می گیرند که این مهم برای ایران، نیروگاه اتمی بوشهر است.
به گزارش ایرنا، سه شنبه بیست و نهم تیرماه گذشته، اوج مصرف برق کشور در رکورد تازه خود از مرز ۵۲ هزار مگاوات گذشت و رقم ۵۲ هزار و ۳۷۰ مگاوات را به ثبت رساند که بیشترین پیک مصرفی از ابتدای سال ۱۳۹۵ تاکنون بوده است.
پیک بار مصرفی برق تابستان ۱۳۹۴ با افزایش سه هزار مگاواتی نسبت به سال پیش از آن به ۵۰ هزار و ۱۷۷ مگاوات رسیده بود.

** صادرات ۱۲۰۰ مگاوات برق
مدیرعامل توانیر همچنین در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران، با اشاره به آمار صادرات برق در ماه های گذشته تصریح کرد: امسال به دلیل نبود نیاز برخی همسایگان بویژه ترکیه، صادرات برق با کاهش مواجه شد.
کردی گفت: به دلیل خوب بودن وضعیت آبی ترکیه و در نتیجه تولید برق از نیروگاه های برقابی، این کشور نیاز کمتری به واردات برق از جمهوری اسلامی ایران پیدا کرد.
وی افزود: در مقابل، هیچ محدودیتی برای صادرات برق به عراق حتی در زمان پیک بار نداریم، هر چند مقرر بود در صورت مواجهه با مشکل در داخل کشور، صادرات برق به این کشور محدود شود.
وی از صادرات یک هزار و ۲۰۰ مگاوات برق به کشورهای همسایه خبر داد و گفت: پرداخت بدهی های برق نیز به تازگی از سوی این کشورها در دستور کارقرار گرفته است.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *