بورس کالا، تنها کانال صادرات قیر ایران است ۲۶ مرداد, ۱۳۹۵

قیر یکی از محصولات قدیمی بورس کالا به شمار می رود که از سال ۸۶ به منظور پایان معاملات حواله ای، غیر شفاف و ناکارآمد، به صورت روزانه در تالار داخلی و صادراتی این بورس عرضه و معامله می شود.

اقتصادپرس: براساس آمارها، نفت جی ونفت پاسارگاد به عنوان دو غول تولیدکننده قیر کشور به همراه شمار زیادی از شرکت های خصوصی تولیدکننده قیر، قریب به ۱۰سال است که قیر داخلی و صادراتی خود را از طریق بورس کالا به فروش می رسانند و به دلیل مزایا و شفافیت سازوکار بورس، روز به روز حضور خود در اینبازار را تقویت کرده اند. به این ترتیب شرکت های عرضه کننده و مصرف کننده طی این سال ها از بهبود اوضاع معاملات قیر و پایان رانت در اینبازار خبر می دهند و تاکنون اعتراضی از سوی آنها اعلام نشده است. آمارهای رسمی شرکت نفت پاسارگاد نیز گواه این است که این شرکت حتی یک کیلوگرم از قیر تولیدی اش را خارج از مکانیسم بورس کالا به فروش نمی رساند و این به معنای شفافیت کامل معاملات این شرکت در حوزه داخلی و صادراتی است.
همچنین بررسی روند کشف قیمت قیر در بورس کالای ایران بیانگر آن است که نرخ این محصول مطابق با روند قیمت قیر در بازارهای جهانی تعیین می شود. البته باید به این نکته اشاره کرد که طی دو سال گذشته به دلیل شرایط رکودی بازار، حجم عرضه و تقاضای قیر در آرامش و بدون هیچ التهابی روی تابلوی معاملات ثبت شده و شاهد رقابت زیادی در بین خریداران نبوده ایم، به این ترتیب عمده معاملات با قیمت های پایه ای که همسو با نرخ های جهانی است در بورس کالا انجام می شود. در این میان یکی از دستاوردهای استفاده صنعت قیر از مکانیسم بورس کالا طی سال های اخیر، درج بهای قیر ایران در نشریات معتبر بین المللی همچون آرگوس است. روند مطلوب و عرضه های پر حجم قیر طی سال های گذشته به خصوص از سوی نفت جی و نفت پاسارگاد باعث شده تا نشریات معتبر بین المللی قیر معامله شده در بورس کالا را به عنوان یکی از مراجع قیمتی در خاورمیانهدرج کنند و به عبارت بهتر، تابلوی تالار کیش به یک رفرنس در میان تجار منطقه تبدیل شده است. اما با وجود همه مزایای مطرح شده که بورس کالا برای صنعت قیر کشور به همراه داشته است، بعضا شاهد بروز برخی مقاومت ها در مقابل ادامه معاملات پر حجم قیر در بورس کالا هستیم؛ مقاومت هایی که بررسی ریشه آن به سودهای بادآورده و شیرین دوران حواله ای برمی گردد و عموما با نیت و هدف های خاصی مطرح می شود.
برای بررسی این مخالفت ها که از سوی عده قلیلی مطرح می شود، بهتر است روند صادرات فعلی قیر را مورد بررسی قرار دهیم. فعالان بازار این حوزه می دانند در حال حاضر به منظور جلوگیری از قاچاقکالا، تنها کانال صادرات قیر ایران، بورس کالاست به این ترتیب این اتفاق دست افرادی را که در گذشته هر نوع قیر بی کیفیتی را به کشورهای مختلف صادر می کردند و سودهای کلانی به جیب می زدند، کوتاه کرده است. براین اساس آنها برای بازگرداندن اوضاع آشفته و بدون نظارت گذشته، راهی جز انتقاد از معاملات بورس کالا ندارند. دست آخر اینکه بازار قیر ایران طی چند سال اخیری که این محصول راهی بازار شفاف بورس شده است، از روندی غیر شفاف و حواله ای به معاملاتی شفاف و همسو با روندهای جهانی تبدیل شده و مسوولان نیز نشان داده اند که روز به روز بر تقویت بازار سرمایه به خصوص بورس کالا در راستای توسعه کشور و رسیدن به سلامت اقتصادی اعتقاد و اعتماد دارند.

منبع: ایسکانیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *