وقتی اقتصاد مقاومتی درون آب معنا می شود! ۲۶ مرداد, ۱۳۹۵

ابراهیم مارندگانی کارآفرین در زمینه پرورش ماهی است، که در چندسال گذشته سعی کرده با تلاش و پشتکار برای خود و اطرافیان اشتغالی مناسب ایجاد کند و توانسته اقتصاد مقاومتی و رسیدن به خودکفایی را به معنای واقعی در عمل نشان دهد.

اقتصادپرس: اقتصاد مقاومتی مفهومی است که در پی مقاوم سازی، بحران زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی مطرح می شود، که قطعاً باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریت های عقلایی ومدبرانه، پیش شرط و الزام چنین موضوعی است.

در این میان پرورش ماهی گامی بزرگ در تحقق اقتصاد مقاومتی به محسوب می شود؛ زیرا پرورش آبزیان می تواند با فراهم کردن بستری از اشتغال در شهرها و روستاها،  چرخ تولید کشور را به چرخش درآورد و در سالی که رهبر معظم انقلاب، سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل نامگذاری فرموده اند گام برداشتن در چنین عرصه ای دور از انتظار نخواهد بود فقط مقداری همت لازم دارد برای بی‌اثر کردن تحریم ها و فشارهای خارجی .

در حدود ۲۰ درصد از پروتئین های حیوانی ضروری بدن انسان از ماهی تامین می شود و حدود یک سوم مردم جهان بیشترین پروتئین را از خوراک ماهی به دست می آورند.

ماهی های گرم آبی یکی از مهمترین منابع تأمین پروتئین است و  سالانه حدود ۱۴۰ هزار تن ماهی گرمابی در ایران تولید می‌شود. سرانه مصرف ماهی در کشور حدود ۸ کیلوگرم است که یک سوم متوسط سرانه جهانی آن است.

ماهی کپور به دلیل ارزش غذایی بالا و نیز برخورداری از بازار صادراتی مناسب از جمله عرصه هایی است که از منظر اقتصاد مقاومتی و امنیت غذایی موضوعیت دارد. در این زمینه با یکی از تولید کنندگان موفق ماهی کپور در کشور گفت و گو کردیم.

اما تولید همیشه کاری سخت و ریسک پذیر است، به خصوص اگر در تولید با موجودات زنده مانند ماهی و مرغ سرکار داشته باشیم، چرا که همیشه این موجودات در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند و براثر یک اتفاق ساده کل سرمایه از بین برود.

ولی در این بین افراد سخت کوش و پرتلاشی هستند که علیرغم تمام سختی ها قدم در عرصه تولید میگذارند و این سختی‌ها با اشتغال و خودکفایی محقق می‌شود که یک کارآفرین خاشی با ایجاد یک مزرعه پرورش ماهی در بخش ایرندگان این شهرستان اقتصاد مقاومتی را معنا کرده و توانست با تلاش و پشتکار برای و دیگران کارآفرینی کند.

* از یک استخر ۱۵۰ متری؛ ۳۰۰ کیلو ماهی برداشت می کنم
ابراهیم مارندگانی یکی از کارآفرین موفق خاشی در عرصه تولید ماهی در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد:  با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی، با مبلغ ۵۰ میلیون ریال یک استخر ۱۵۰ متری تولید ماهی را در بخش ایرندگان ایجاد کردم.

وی تصریح کرد: در فصل برداشت ماهی امسال از این استخر ۳۰۰ کیلو انواع ماهی کپور، آمور، فیتو فاک و قزل آلا برداشت کرده ام.

مارندگانی گفت: با ایجاد استخر دو منظوره در کنار مزارع کشاورزی هم نسبت به پرورش ماهی اقدام و هم ذخیره آب جهت استفاده در زمین های کشاورزی را فراهم کرده ام.

وی با بیان اینکه مدت ۵ سال است که به همراه ۶ فرزندم در این مزرعه کار میکنیم، خاطرنشان کرد: برای سایر دوستانم نیز اشتغالزایی کرده ام و در این مزرعه مشغول به کار هستند.

مارندگانی اذعان کرد: در مدت ۸ تا ۹ ماه دوره زمانی تولید یک ماهی است که در  این مدت،  وزنشان ۳۵۰ تا ۴۰۰ گرم می‌شود و تولید ماهی سود خوبی در بازار دارد.

این کارآفرین خاشی تصریح کرد: آموزش‌ها و مهارت لازم را برای پرورش ماهی از طریق دوره های آموزشی یا با حضور در کارگاه های آموزشی شیلات شهرستان خاش فراگرفتم.

وی گفت: در هر محیط پرورشی ماهیان برای رشد بهتر باید قابلیت زیست در شرایط اقلیمی مورد نظر را داشته باشند و در برابر بیماری ها نیز مقاوم باشند، در این خصوص با کمک کارشناسان شیلات شهرستان خاش، دما و بیماری های احتمالی نیز بررسی می شود.

مارندگانی با بیان اینکه کمک به اقتصاد خانواده و ایجاد شغل برای بستگان و علاقه شخصی به پرورش آبزیان از عوامل مهم و موثر در راه‌اندازی این استخر پرورش ماهی بود، ادامه داد: اگر دولت حمایت‌های لازم را از اقتصاد مقاومتی انجام دهد این طرح‌ها قابل گسترش است و با رونق آن علاوه بر رفع مشکل بیکاری جوانان، به راحتی می‌توانیم در برابر هجمه‌های دشمنان مقاومت کنیم.

وی شهرستان خاش را مهد ظرفیت ها و پتانسیل های نهفته دانست و گفت: دولت با همکاری و مساعدت مردم باید از واردات جلوگیری کند  و ماحصل این موضوع توجه به اقتصاد مقاومتی است چرا که در طول ۳۷ سال از انقلاب همواره ملت ایران خودکفا و به تولیدات داخلی تکیه کرده اند.

مارندگانی اظهار کرد: تنها راه آرامش و رسیدن جامعه به مولفه های اقتصاد مقاومتی توانمند سازی دهک های کم درآمد است و تلاش مسئولان باید در راستای توانمند سازی باشد نه منفعت طلبی که در این زمینه باید دهک های پایین جامعه را مستثنی دانست.

* وجود ۳۷۵ استخر ماهی در شهرستان خاش
مسئول شیلات شهرستان خاش نیز در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به ظرفیت این شهرستان در پرورش ماهی، اظهار کرد: شهرستان خاش دارای ۳۷۵ باب استخر ماهی و یک مجتمع تولید ماهی در منطقه تودک این شهرستان است.

یوسف شهرکی با بیان اینکه آبزی پروری راهکار مناسبی برای اجرای اقتصاد مقاومتی است، گفت: پرورش ماهی میزان تولید و سهمی که بر تولید داخل ایجاد میکند را افزایش می دهد و  عملی ترین راهکار در جهت پیاده سازی منویات مقام معظم رهبری در ایجاد اقتصاد مقاومتی و کمک به تولید داخلی است.

وی خاطرنشان کرد: انواع ماهیان کپور، آمور، فیتوفاگ و بیگهد در استخرهای پرورش ماهی این شهرستان تولید می‌شود که این موقعیت توانسته برای بسیاری از جوانان، اشتغالزایی کند.

* شهرستان خاش در عرصه‎های اقتصاد مقاومتی قطب پرورش ماهی محسوب می شود
شهرکی با بیان اینکه شهرستان خاش در عرصه‎های اقتصاد مقاومتی قطب پرورش ماهی محسوب می شود، گفت: این روزها که مردم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند بد نیست به سراغ مشاغلی بروند که نه تنها سرمایه و امکانات خاصی نیاز ندارد بلکه هم در راستای تولیدات داخلی و اقتصاد مقاومتی گام برداشته و هم درآمد مناسبی را برای خود تامین خواهند کرد.

وی اظهار کرد: ماهی تولید شده در استخر بسیار ارگانیک است  و با آوردن ماهی بر سر سفره باعث افزایش سرانه مصرف آبزیان در جامعه می شود.

به گزارش خبرنگار تفتان ما، اینکه همچنان اقتصاد مقاومتی بر روی کاغذ بماند، نمی‌تواند دردی از جوانان جامعه درمان کند و این نسخه شفابخش نیازمند اقدام و عمل به موقع مسئولان است.

قطعا با توجه به این امر مهم می‌توانیم خود و کشورمان را در برابر هجمه‌های دشمنان بیمه کرده و با بهبود اوضاع اقتصادی، آینده این انقلاب را بیش از پیش تضمین کنیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.