بازار جهانی برنج در آستانه جنگ قیمت قرار دارد ۲۵ مرداد, ۱۳۹۵

روزنامه نیشن چاپ تایلند به نقل از صادرکنندگان برنج در این کشور نوشت: بازار جهانی برنج سال آینده( ۲۰۱۷)، جنگ قیمت را تجربه می کند، زیرا انتظار می رود همزمانی وقوع کاهش تقاضا با مازاد عرضه برنج، رقابت میان صادرکنندگان را تشدید سازد.

اقتصادپرس: روزنامه یاد شده نوشته است، چنین وضعیتی به زیان بازار برنج تایلند تمام می شود، زیرا قیمت برنج این کشور گران تر از سایر کشورهای تولیدکننده این محصول است.
صادرکنندگان تایلندی پیش بینی می کنند، صادرات برنج این کشور در سال ۲۰۱۶ در مجموع به ۹٫۵ میلیون تن برسد و تایلند با اندکی اختلاف، رقیب بزرگ خود هند را پشت سر گذاشته و مقام نخست صادرات برنج در جهان را حفظ کند.
صادرات برنج هند در سال میلادی جاری ( ۲۰۱۶ ) در حدود ۹ میلیون تن برآورد شده است.
«چاروئن لوتاماتاس» رییس آژانس صادرکنندگان برنج تایلند گفت: قیمت ها در اواخر سال ۲۰۱۶ شرایط نوسانی دارد، زیرا در حالی که تقاضای بسیاری از کشورهای واردکننده برنج کاهش یافته و انتظار می رود با پایان خشکسالی در کشورهای تولیدکننده، عرضه این محصول در فصل برداشت آینده به طور چشمگیری افزایش پیدا کند.
افزایش بارش ها موجب می شود تا بسیاری از کشورهای تولیدکننده، برنج خود را به قیمت ارزان تری به بازارهای جهانی عرضه کنند، افزایش نرخ برابری «بات» تایلند در مقابل دلار آمریکا، قیمت برنج این کشور را در مقایسه با رقبا برای خریداران خارجی گران تر می کند و مشکلاتی را برای صادرکنندگان بوجود می آورد.
لوتاماتاس گفت: برنج بیشتر و تقاضای کمتر، نوسان های ارزی و گران تر شدن بات ( واحد پول تایلند) و نیز افزایش رقابت میان صادرکنندگان برای فروش محصول، بازار جهانی برنج را وارد جنگ قیمت خواهد کرد.
وی تاکید کرد: تایلند صادرکننده اصلی برنج در جهان است و ذخایر برنج زیادی دارد باید این ذخایر را به دقت مدیریت کند و قیمت برنج را در جهان ثابت نگه دارد.
به گزارش ایرنا، هند، مصر، کره شمالی، فیلیپین، آمریکا و ویتنام از دیگر تولید کنندگان این محصول کشاورزی محسوب می شوند و در آسیا برنج به عنوان یک غذای اصلی به حساب می آید.
سرانه مصرف برنج در جهان برپایه آمارهای سال ۲۰۱۴ به میزان ۵۷٫۵ کیلوگرم در سال اعلام شد، همچنین کشورهای هند، پاکستان، تایلند، آمریکا و ویتنام صادرکنندگان اصلی این محصول معرفی شده اند.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.