وضعیت بارش در ۶ حوضه آبریز ۲۵ مرداد, ۱۳۹۵

در حالی که در شمال ایران ۴۷۱ میلی‌متر بارش از ابتدای مهرماه ۹۴ تا۲۰ مردادماه به ثبت رسید، در فلات مرکزی ایران تنها ۱۳۲ میلی‌متر بارش ثبت شده است.

اقتصادپرس: تا پایان هفته گذشته بارش‌های کشور نسبت به درازمدت ۲ درصد کاهش نشان می دهد. بیشترین تغییرات بارندگی ایستگاهی درازمدت در آذربایجان شرقی با ۶۷ درصد افزایش و سیستان و بلوچستان با ۸۰ درصد کاهش همراه بوده است.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده مدیریت منابع آب ایران، از ابتدای مهرماه سال گذشته تا ۲۰ مرداد ماه جاری، میزان بارش‌های سال آبی ۹۵- ۹۴ در مقایسه با مدت مشابه در متوسط دراز مدت ۲ درصد کاهش داشته است. همچنین ارتفاع بارش‌ها در سال آبی جاری به ۲۳۶ میلی‌متر رسیده، در حالی‌ که این رقم در سال آبی گذشته ۱۸۹ و در متوسط دراز مدت ۲۴۰ میلی‌متر بوده است.

بیشترین درصد تغییرات بارندگی ایستگاهی نسبت به درازمدت مربوط به شبستر در استان آذربایجان شرقی ۶۷ درصد افزایش و کمترین درصد تغییرات بارندگی ایستگاهی نسبت به درازمدت مربوط به چابهار در استان سیستان و بلوچستان ۸۰ درصد کاهش داشته است.

از سویی، بیشترین میزان بارش در حوضه‌های آبریز مربوط به حوضه دریای خزر با ۴۷۱ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۳ درصد و نسبت به متوسط دراز مدت ۲۱ درصد افزایش داشته است.

بر مبنای این گزارش، کمترین میزان بارش مربوط به حوضه آبریز فلات مرکزی با ۱۳۲ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲ درصد افزایش و نسبت به متوسط درازمدت ۱۸ درصد کاهش داشته است.

حوضه‌های آبریز دریاچه ارومیه و قره‌قوم نیز در مقایسه با متوسط درازمدت به ترتیب با ۲۴ و ۱۷ درصد افزایش و خلیج فارس و دریای عمان و مرزی شرق نیز به ترتیب با یک و ۹ درصد کاهش بارش همراه بوده‌اند.

منبع: مهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *