دولت در مورد آمارهای ارائه شده شفاف سازی کند ۲۵ مرداد, ۱۳۹۵

بنا به نظر صاحبنظران تا زمانی که سرمایه گذاری مستقیم در کشور افزایش نیافته و پول حاصل از افزایش صادرات نفت وارد کشور نشده نمی توان به آمارهای دولتی استناد کرد به همین جهت دولت باید در مورد آمارهای ارائه شده شفاف سازی کند.

اقتصادپرس: «من خوشحالم به شما مردم غیور یاسوج اعلام کنم که دیشب مرکز آمار کشور اعلام کرد رشد اقتصادی ایران در سه ماه اول سال ۴.۴ بوده است. روزی که ما دولت را تشکیل دادیم رشد اقتصادی کشور منفی ۶.۸ درصد بود، اما امروز به ۴.۴ درصد رسیدیم که این مهم حاصل غیرت شما جوانان کشور است. اگر امروز ما توانستیم در روزها و شرایطی که دشمنان انقلاب قیمت نفت را به یک سوم و یک چهارم رساندند ما رشد اقتصادی را به نزدیک ۵ درصد برسانیم، این به معنای اعتماد مردم به دولت و اتحاد ملت و دولت است.» این جملات سخنان رییس جمهور است که در میان مردم یاسوج عنوان کرده است.

پس از اعلام این خبر از سوی روحانی, مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی ۳ ماهه ابتدای سال جاری با احتساب نفت را ۴.۴ درصد و بدون نفت را نیز ۲.۹ درصد اعلام کرد.

مرکز آمار ایران اعلام کرد: بر اساس نتایج حساب های ملی فصلی مرکز آمار ایران، نرخ رشد محصول ناخالص داخلی در ۳ ماهه نخست سال جاری ۴.۴ درصد بوده است.

نتایج مذکور حاکی است رشته فعالیت های گروه کشاورزی ۴، گروه صنعت ۸.۸ د فعالیت های گروه خدمات ۲.۹ درصد رشد داشته است.

آمار رشد اقتصادی مثبت در شرایطی منتشر شده که آخرین آمار نرخ رشد اقتصادی کشور مربوط به کل سال ۹۴ بوده که بر طبق آن این نرخ با احتساب نفت یک‌ درصد و بدون آن ۰.۹ درصد بوده است.

عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران درباره دلیل عدم انتشار نرخ رشد اقتصادی (زمانی که نرخ ها مثبت نبودند) گفته بود که این نرخ ها را اعلام نکرده ایم تا تشتت نشود.

البته این موضوع مورد انتقاد بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان اقتصادی قرار گرفته بود و آنها اعلام می کردند که برای بررسی اوضاع اقتصادی کشور، لازم است که نرخ های رشد اقتصادی را داشته باشند.

به گفته کارشناسان رشد اقتصادی یکی از شاخص های کلان و مهم اقتصاد کشور محسوب می شود به شرط آنکه توسط مردم لمس شده و تاثیر آن را در اقتصاد خانوار مشهود باشد؛ نرخ تورم، نرخ بیکاری و شاخص های دیگر نیز به تبع آن مثبت باشد.

رشد اقتصادی می تواند عامل ثبات بیشتر در اقتصاد کشور و ایجاد رضایت و آرامش نسبی درجامعه باشد به شرط آنکه تزریق نقدینگی به اقتصاد کشور همراه با افزایش واسطه گری و همچنین سرمایه گذاری در بخشهای غیرمولد نباشد.

به اعتقاد تحلیلگران باید مراجع ذی صلاح آمارهای مربوط به رشد اقتصادی را به درستی بررسی کنند چرا که در سیاستهای دولت تغییراتی دیده نمی شود که بتوان گفت به واسطه آن رشد اقتصادی در کشور ایجاد شده است.

بنا به نظر صاحبنظران تا زمانی که سرمایه گذاری مستقیم در کشور افزایش نیافته و پول حاصل از افزایش صادرات نفت وارد کشور نشده نمی توان به آمارهای دولتی استناد کرد به همین جهت دولت باید در مورد آمارهای ارائه شده شفاف سازی کند.

تا زمانی که از تولید و صنعت داخلی حمایت نشده، جلوی قاچاق گسترده کالا گرفته نشده و انگیزه ای برای تولید کنندگان داخلی برای افزایش تولید و افزایش کیفیت وجود ندارد نمی توان با استناد به آمار ها گفت که حال اقتصاد ایران خوب است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *