کدشناسه و رهگیری جایگزین «شبنم» می‌شود ۲۴ مرداد, ۱۳۹۵

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: طرح«کد شناسه و کد رهگیری» در آینده نزدیک جایگزین برچسب شنبم و روی کالاها نصب می‌شود.

اقتصادپرس: سید عبدالمجید اجتهادی افزود: طرح شبنم طرح خوبی بود و اگر به درستی اجرا و اشکالات آن رفع می شد، می توانست در مبارزه با قاچاق کالا مفید باشد. متاسفانه به علت نبود کار کارشناسی درست و دقیقی روی طرح شبنم ،قاچاقچیان، زود توانستند برچسب تقلبی آن را تهیه و روی کالاهای قاچاق نصب کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: من در دولت قبل هم مکررا گفتم که طرح برچسب شبنم در زمان حاضر «حلال کننده یا محلل» جنس‌های قاچاق در کشور شده است و جنس قاچاق در تهران به راحتی با نصب یک برچسب تقلبی به شهروندان به عنوان کالای قانونی و اصلی فروخته می‌شود.

وی با اشاره به این‌که «طرح شبنم در ابتدابه صورت آزمایشی انجام شد»، گفت: در این طرح کار فنی باید روی آن صورت می‌گرفت که اشکالات و روزنه‌های نقایص آن برطرف می‌شد اما نظارت دقیق و کارکارشناسی خوبی صورت نگرفت از این رو وزارت صنعت بعد از ناموفق بودن طرح شبنم ، آن را لغو کرد.

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی خاطرنشان کرد: شروع و اجرایی کردن بحث ماده ۱۳قانون مبارزه با کالای قاچاق (کد شناسه و کد رهگیری) که جایگزین طرح شبنم است با تاخیر بوده والان در واقع تنها آیین نامه ای که به تصویب نرسیده است همین آیین نامه ماده ۱۳ مبارزه با قاچاق کالاست.

وی طرح جدید کد رهگیری و شناسه را در مرحله کار کارشناسی و پایلوت (آزمایشی) اظهار کرد و افزود: وزارت صنعت در این طرح باید آیین نامه جدید را به دست دولت برساند وهمچنین با تصویب وابلاغ آن از سوی دولت ، این طرح جایگزین طرح برچسب شبنم شود.

وی ابراز امیدواری کرد که طرح کدشناسه و کد رهگیری تا شهریور امسال از سوی دولت تصویب شود تا این طرح به سطح اجرایی شدن در سراسر کشور تا آخر سال ۹۵ برسد.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.