تولید گاز فاز 19 پارس جنوبی به 18 میلیون متر مکعب رسید ۲۴ مرداد, ۱۳۹۵

مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی گفت: با افزایش برداشت گاز از سکوهای دریایی و انجام مراحل تکمیلی در واحدهای فرایندی فاز ۱۹، تولید و شیرین سازی گاز در این طرح در حال توسعه به ۱۸میلیون متر مکعب در روز رسید.

اقتصادپرس: روابط عمومی شرکت نفت وگاز پارس روز یکشنبه به نقل از حمیدرضا مسعودی افزود: میزان تولید و شیرین سازی گاز در ردیف های اول و چهارم فاز ۱۹ افزایش یافته است و ردیف سوم شیرین سازی این فاز تا هفته نخست شهریور راه اندازی و ظرفیت سازی پالایشگاه برای برداشت روزانه۴۳ میلیون مترمکعب گاز ترش غنی تا پایان آبان ماه امسال انجام می شود.
وی با تاکید بر اینکه فاز ۱۹ پیشروترین طرح در مجموعه طرح های جدید پارس جنوبی است اضافه کرد: تاکنون با حمایت وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران، راهبری شرکت نفت و گاز پارس و تلاش پیمانکاران، اقدامات و سنگ بناهای عمده ای در این فاز پیگیری و اجرا شده است.
مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی ادامه داد: سال گذشته سکوی ۱۹c با موفقیت نصب و طرح ابتکاری بای پاس نیز اجرا و گاز سکوی SPD2 به پالایشگاه خشکی منتقل شد؛ ضمن آنکه امسال علاوه بر راه اندازی سکوی ۱۹c، سکوهای ۱۹ A و ۱۹B نیز راه اندازی خواهد شد.
صادرات بیش از یک میلیون بشکه میعانات گازی در فاز ۱۹
مسعودی با اشاره به تکمیل تمام خطوط لوله دریایی انتقال منابع گازی به پالایشگاه این فاز افزود: هم اکنون گاز سکوهای SPD2 و ۱۹Cپس از شیرین سازی در ردیف های چهارم و اول، به شبکه سراسری تزریق می شود.
وی گفت: این درحالی است که تمامی واحدهای پایین دستی و بالادستی پالایشگاه تکمیل و از آمادگی انتقال بیش از ۲۸ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری در روز برخوردار است.
مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی بیان کرد: چهارمین محموله میعانات گازی این فاز در هفته گذشته بارگیری شد و درمجموع تاکنون یک میلیون و۵۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در این فاز برداشت و حدود یک میلیون ۳۰۰ هزار بشکه آن بارگیری و از سوی شرکت ملی نفت ایران روانه بازارهای هدف شده است.
وی عملیات بارگیری و نصب سکوی ۱۹A را بسیار موفقیت آمیز و با ثبت رکوردهای جدید توصیف کرد و با اشاره به راه اندازی این سکو تا پایان آبان ماه امسال، نصب و راه اندازی سکوی ۱۹B تا زمستان سال جاری را سنگ بنای دیگر دراجرا در این فاز عنوان کرد.
راه اندازی آخرین واحد شیرین سازی فاز ۱۹ تا پاییز سال جاری
مسعودی با اشاره به آمادگی کامل سه ردیف شیرین سازی تا نیمه نخست شهریور گفت: با توجه به آمادگی خط لوله سکوی ۱۹A و تکمیل ردیف سوم پالایشی فاز تا اوایل شهریور ماه، بلافاصله پس از راه اندازی سکوی ۱۹A تا پایان آبان ماه، گاز این بخش نیز با ورود به بخش خشکی وارد ردیف سوم شیرین سازی شده و امکان دریافت و تولید روزانه ۴۳ میلیون متر مکعب گازفراهم می شود.

مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی درباره آخرین واحد شیرین سازی فاز ۱۹ گفت: فعالیت های اولیه ساخت آخرین ردیف شیرین سازی شامل نصب کامل تجهیزات و بخش عمده ای از پایپینگ به اتمام رسیده و فعالیت های مربوط به نصب و هوکاپ برق و ابزار دقیق درحال انجام است و تا پاییز سال جاری آماده دریافت گاز ترش خواهد شد.
بازیافت و شیرین سازی گاز فلر در فاز ۱۹
مسعودی با اشاره به پیگیری و رعایت قوانین و دستورالعمل های زیست محیطی در پالایشگاه فاز ۱۹ و اولویت گذاری برای اجرای این واحد ها اظهارکرد: کمپرسورهای Regeneration واحد ۱۰۴ راه اندازی می شود که با ورود این کمپرسورها به ردیف چهارم، گازسوزی فلر بشدت کاهش یافته و تمامی گاز دریافتی شیرین سازی خواهد شد.
وی ادامه داد: تا هفته آینده نیز کمپرسورهای Regeneration ردیف یک وارد سرویس خواهد شد.
مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی گفت: عملیات اجرایی و مراحل تست های اولیه شامل تستMRT و AIR TO AIR ( مراحل پیش راه اندازی) کمپرسورهای واحد تثبیت میعانات گازی(OFF GAS COPRESSOR) انجام شده و تا پایان مردادماه جاری وارد سرویس می شود.
مسعودی با بیان اینکه گازی که همراه با میعانات گازی وارد این یونیت می شود، توسط کمپرسورهای این واحد (۱۰۳) جداسازی و دوباره به بخش پایین دستی منتقل می شود، گفت: با این کار میزان شیرین سازی پالایشگاه افزایش می یابد و تبعات زیست محیطی فلرینگ را به شکل چشمگیری کاهش می دهد.
ردیف های سوم و چهارم گوگرد سازی فاز ۱۹ تا اوایل دی ماه امسال به بهرداری می رسد
وی در مورد واحد بازیافت گوگرد فاز ۱۹ گفت: با برنامه ریزی انجام شده پیش بینی می شود از اول دی ماه امسال ردیف سوم و چهارم این بخش به بهره برداری برسد تا علاوه بر جدا سازی معادل یک فاز استاندارد گوگرد، ترکیبات مضر گاز به حداقل رسانده شود.
مسعودی گفت: پیش بینی می شود با حدود ۲ ماه فاصله پس از راه اندازی ردیف سه و چهار، ترین های اول و دوم بازیافت گوگرد فاز ۱۹ نیز به بهره برداری برسد.
مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی در باره مراحل اجرای دو واحد مهم دیگر مرتبط با محیط زیست در این فاز گفت: واحدهای تصفیه پساب (۱۰۹ و ۱۲۹) پالایشگاه بطور کامل راه اندازی و در سرویس قرار دارد.
وی افزود: آب شور و پساب پالایشگاه وارد واحد ۱۰۹ شده و درصورت وجود گاز، مشتقات H2S جداسازی و پس از ورود به واحد ۱۲۹، مطابق استانداردهای زیست محیطی،BOD و COD آن تنظیم شده و دوباره به دریا می ریزد.
راه اندازی مدرن ترین واحدآزمایشگاهی در فازهای منطقه پارس ۲ (پارس کنگان)
مسعودی با تاکید بر اینکه مجهزترین آزمایشگاه در مجموعه فازهای واقع در منطقه پارس ۲ به فاز ۱۹ تعلق دارد، گفت: هم اکنون تمامی آزمایش های مربوط به محصولات پالایشگاه، واحدهای زیست محیطی و مشخصات فنی گاز آماده ارسال به شبکه سراسری، با دقت بسیار بالا و با استفاده از تجهیزات بسیار مدرن این مرکز مورد پایش و اندازه گیری قرار می گیرد.
مجری طرح توسعه فاز ۱۹ با اشاره به اجرای دستورالعمل های ایمنی پیش راه اندازی (PSSR) در این فاز گفت: با اجرای این دستورالعمل قبل از ورود گاز به واحدهای پالایشی، پیمانکار موظف است تمامی حوزه های ایمنی مربوط به واحد مربوطه اعم از سیستم اطفا حریق و F&G را بطور کامل کنترل و چک کرده و پس از حصول اطمینان از این وضعیت با تنظیم، تهیه و صدور پرمیت های لازم مطابق دستورالعمل HSE شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت و گاز پارس، واحدهای پالایشگاه را راه اندازی کند.
مسعودی یادآورشد: تاکنون هیچ حادثه ای ناشی از بهره برداری ناایمن از تجهیزات در این فاز رخ نداده است.
پروژه فاز ١٩ در ناحیه غربی مخزن مشترک پارس جنوبی قرار گرفته و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تمبک (حدود ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر) با مساحتی در حدود ٢١٨ هکتار بین پالایشگاههای فازهای ١١ و ١٢ پارس جنوبی و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع شده است.
در پالایشگاه گازی فاز ١٩ پارس جنوبی روزانه حدود ۵٧ میلیون مترمکعب مخلوط گاز ترش، میعانات گازی، آب و سایر ناخالصی ها از تاسیسات دریایی دریافت و پس از پالایش به محصولات قابل مصرف تبدیل می شود.
طرح توسعه فاز ١٩ میدان گازی پارس جنوبی خرداد ماه سال ١٣٨٩ توسط شرکت نفت و گاز پارس (POGC) و درقالب یک قرارداد EPC قیمت مقطوع به کنسرسیومی متشکل از شرکتهای پتروپارس لیمیتد و پتروپارس ایران (برای اجرای تاسیسات خشکی و عملیات حفاری) و شرکت IOEC (برای ساخت و اجرای سکوهای دریایی و خطوط لوله زیردریایی) و با رهبری شرکت پتروپارس واگذار شد.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.