کارگران و رسالت سازمان های کارگری ۲۴ مرداد, ۱۳۹۵

رونق اقتصاد موجب اشتغال و افزایش سطح معیشت مردم و ارتقای حقوق بنیادین کار است.در این میان وظیفه سازمان ها، دولتها و شرکای اجتماعی این است که تحولات کار را در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین المللی به گونه‌ای هدایت کنند که تعادل بر توزیع درآمدها به وجود آید و حمایت های اجتماعی همه جانبه گسترش یابد.

اقتصادپرس: رونق اقتصاد موجب اشتغال و افزایش سطح معیشت مردم و ارتقای حقوق بنیادین کار است.در این میان وظیفه سازمان ها، دولتها و شرکای اجتماعی این است که تحولات کار را در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین المللی به گونه‌ای هدایت کنند که تعادل بر توزیع درآمدها به وجود آید و حمایت های اجتماعی همه جانبه گسترش یابد.

در حال حاضر حقوق بشر به شدت تهدید شده،رکود اقتصاد گسترش یافته و اشتغال موجود هم از بین رفته است به نحوی که حیات انسان ها حتی برای معاش یک دلار در روز هم در مخاطره است از این رو باید در فضای موجود، موازین کار شایسته، آینده کار و ساماندهی توصیه‌نامه‌های مربوط به پناهجویان جنگ و دیگر مواردی که جزو پایه‌های حمایت اجتماعی تلقی می شود را ساماندهی کنیم.

کارگران تنها از طریق ارتقای سطح آموزش‌های مهارتی می‌توانند جایگاه اشتغال خود را به ویژه در مشاغل شناور جهانی حفظ کنند.اگرچه خلاقیت و نوآوری کارآفرینان به ویژه در جهان سوم سبب ابداعاتی می‌شود و همچون سنگری در مقابل هجوم مفهوم سرمایه داری در صیانت از کارگران عمل می‌‌کند اما سازمان جهانی کار باید ترتیبی اتخاذ کند که گذشته از ارتقای آموزش های فنی به نمایندگان کارگری، بستری برای سیاستگذاری آموزش‌های مهارتی در تمام حوزه‌های  تولیدی،خدماتی و کشاورزی در سطح جهان ایجاد کند .

بخش اعظمی از مهاجرت‌های ناشی از اشتغال اجتناب ناپذیر است .با اتکا به مهارت آموزی می‌توان مخاطرات ناشی از مهاجرت های تحقیرآمیز کار را کاهش داد و ارزش کارآفرینی مورد حمایت دولت ها را با ارایه خدمات فنی  پررنگ‌تر کرد.

در حال حاضر حقوق کار در دنیا با چالش‌های جدی مواجه است. نزاع سرمایه و کار که بحثی ریشه دار و قدیمی است همچنان در بسیاری از کشورها که در صلح نسبی به سر می برند وجود دارد.هم اکنون در سطح جهان حمایت های اجتماعی،گفت و گوهای اجتماعی و اشتغال به دلیل بحران های اقتصادی ناشی از آشوب‌های سیاسی، روند مطلوبی ندارند بنابر این اگر می‌خواهیم کار شایسته را در زنجیره جهانی به کل جهان تسری دهیم بهتر این است که ابتدا صلح را گسترش داده و از این طریق با ایجاد ثبات نسبی و امنیت در جوامع به کاهش رکود اقتصادی کمک کنیم.

منبع: قدس آنلایندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *