جلوگیری ازجعل و تقلب اسناد گمرکی ۲۴ مرداد, ۱۳۹۵

در گذشته فرآیندهای ترانزیت، صادرات و واردات در کشور ما بسیار طولانی بوده و تکمیل اسناد تسلیمی تکراری به گمرک در فرم‌های گوناگون دستگاه‌های مسؤول مانند وزارت بازرگانی، بنادر و دریانوردی، کشتیرانی، موسسه استاندارد، پایانه‌های مرزی و راه آهن، علاوه بر وقت گیر بودن و هدر دادن زمان، هزینه زیادی را به اقتصاد و تجارت کشور تحمیل کرده است.

اقتصادپرس:در گذشته فرآیندهای ترانزیت، صادرات و واردات در کشور ما بسیار طولانی بوده و تکمیل اسناد تسلیمی تکراری به گمرک در فرم‌های گوناگون دستگاه‌های مسؤول مانند وزارت بازرگانی، بنادر و دریانوردی، کشتیرانی، موسسه استاندارد، پایانه‌های مرزی و راه آهن، علاوه بر وقت گیر بودن و هدر دادن زمان، هزینه زیادی را به اقتصاد و  تجارت کشور تحمیل کرده است. در این میان، استقرار پنجره واحد در گمرک به عنوان یکی از بهترین رویکردهای ممکن برای حل چنین مشکلی که در چارچوب آن، تجار بتوانند اطلاعات مرتبط تجاری و یا اسناد مورد نیاز را، تنها یک بار و از طریق درگاه واحد ارایه کنند و ارتباط طرفین درگیر در حوزه تجارت از طریق این سامانه به صورت الکترونیکی برقرار شود، مورد توجه قرار گرفت.

هر چند اجرای پروژه پنجره واحد تجاری به صورت کامل با توجه مشکلاتی نظیر ناهماهنگی موجود بین دستگاه‌های گوناگون دولتی، تعدد گمرک‌ها، نبود ارتباط و تعامل مثبت بین دستگاه‌های مستقر در مبادی رسمی، فقدان آموزش کافی عوامل،   نبود زیرساخت‌های ارتباطی و الکترونیک در برخی مبادی مرزی و تعدد دستگاه‌های مجوز دهنده و تأثیرگذار در فرآیند ترخیص کالا، براحتی امکان پذیر نبود، اما هم اکنون با بهره گیری از سامانه ی هوشمند، گمرک جمهوری اسلامی ایران با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذی ربط، پروژه پنجره واحد تجاری را در کل کشور اجرایی و اکنون ادارات و سازمان‌های دخیل در امر تجارت با گمرک و یکدیگر از طریق این سامانه  مرتبط شده‌اند  .

با استفاده از سامانه جامع گمرکی، ارتباط الکترونیکی گمرک با ۲۱ سازمان همکار برقرار شده و صدور مجوزهای ترخیص کالا نیز از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی توسط سازمانهای همکار گمرک به صورت الکترونیکی انجام میشود.

الکترونیکی شدن تبادل اطلاعات و صدور مجوزها از جعل و تقلب اسناد گمرکی جلوگیری کرده و راه را برای پیشگیری از قاچاق کالا بخصوص کالاهای سلامت محور هموار میکند.

بنابراین راه اندازی سیستم دور اظهاری در گمرک سرآغاز تحولی بزرگ بود که با کاهش زمان و هزینه فعالان تجاری و تولیدی به هنگام ترخیص کالاهایشان از گمرک همراه بوده و تأثیر چشمگیری در تسهیل تجارت داشته است .

این سیستم که در واقع نخستین مرحله از پیاده سازی سامانه جامع گمرکی است، شرایط را فراهم ساخته تا صاحبان کالا بدون مراجعه فیزیکی به گمرک و از محل دفتر کار یا هر نقطه دیگری تنها با دسترسی به اینترنت، اطلاعات مربوط به کالاهای وارداتی خود را به گمرک اظهار کنند و مراحل بعدی عملیات ترخیص را به صورت الکترونیکی انجام دهند و فقط برای انتقال کالای خود به گمرک مراجعه کنند. یکی از مهم‌ترین پروژه‌های در حال توسعه گمرک ایران، پروژه کارشناسی متمرکز است که در کشورهای پیشرفته به کار گرفته شده است، این طرح از آنجایی دارای اهمیت ویژه است که امکان نظارت دقیق تر، افزایش سرعت، افزایش بهره وری و تسهیل و شفافیت در کارشناسی گمرکی را میسر می‌نماید‌.

در گمرک ایران نزدیک به ۱۵۰۰ کارشناس در سراسر کشور مشغول به ارایه خدمات هستند که روزانه به حدود ۲۵۰۰ اظهارنامه رسیدگی می‌کنند و این موضوع نشان می‌دهد اگر تمام اظهارنامه‌ها بین کارشناسان تقسیم شود، سهم هر کارشناس حدود دو اظهار در روز خواهد بود، اما به علت توزیع کارشناسان در سراسر کشور، برخی از آن‌ها در گمرکی مانند شهید رجایی روزانه بیش از ۲۵ اظهار را باید رسیدگی کنند، از این رو پروژه سالن متمرکز در کارشناسی اسناد گمرکی به عنوان ماژولی از سامانه جامع در دستور کار سازمان قرار گرفت.

منبع: قدس آنلایندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *