نبود برنامه برای جایگزینی دلارهای معدنی به جای دلارهای نفتی ۲۴ مرداد, ۱۳۹۵

ایران دارای ذخایر معدنی بسیاری است که چنانچه استراتژی مدونی برای آن وجود داشته باشد می تواند مسیر اقتصاد نفتی ایران را تغییر داده و منابع مالی مناسبی را از طریق صادرات وارد ایران کند.

اقتصادپرس: یکی از بخش های بسیار مهم در اقتصاد ایران معادن هستند که با بی مهری دولتها مواجه شده و نتواستند آنگونه که باید تاثیر خود را در اقتصاد کشور نشان دهند.

بر اساس آمار حدود ۵ هزار و ۸۰۲ معدن فعال و ۲هزار و ۸۳۶ معدن غیرفعال در ایران وجود دارد که ۱۲۱هزار و ۴۱۷ نفر در این معادل مشغول به کار هستند.

در سال ۹۲ بالغ بر ۲۷۰میلیون تن محصولات معدنی در کشور استخراج شد و برای سال ۹۵ استخراج حدود ۴۵۰میلیون تن پیش‌بینی شده است.

معدن جزو حوزه هایی است که در مورد جایگزینی آن با نفت مطالب بسیاری نوشته شده و آن را از ظرفیت هایی دانسته اند که می تواند توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور را به دنبال داشته باشد.

چرا که ایران دارای ذخایر معدنی بسیاری است که چنانچه استراتژی مدونی برای آن وجود داشته باشد می تواند مسیر اقتصاد نفتی ایران را تغییر داده و منابع مالی مناسبی را از طریق صادرات وارد ایران کند.

اما برای رسیدن به این هدف و استفاده حداکثری از بخش معدن چه زیرساختها و ابزارهایی لازم است؟ به گفته کارشناسان و فعالان حوزه معادن برای توسعه بخش معدن و ارز آوری از این حوزه باید موانع پیش روی این حوزه برداشته و ابزارهای مورد نیاز برای اکتشاف و استخراج را فراهم کرد.

به گفته کارشناسان در این حوزه بیش از بیش به تکنولوژی روز و جدید دنیا نیازمند هستیم تا استخراج به صرقه تر و قیمت تمام شده پایین‌تر باشد.

برای این مساله باید سرمایه گذاران خارجی را به سوی توسعه معادن ترغیب کرد تا تکنولوژی روز را وارد کشور کرده معدن داران داخلی را به همکاری و تولید بیشتر و بهتر تشویق کنند. در این میان می توان جلوی خام فروشی مواد معدنی را نیز گرفت و با تبدیل مواد خام به مواد اولیه صادرات با صرفه تری را دنبال کنیم.

البته رشد معادن تنها به فاینانس خارجی بستگی ندارد در این میان آموزش و پژوهش کافی بسیار تاثیرگذار است. به همین جهت باید برای تحقیق و اکتشاف در بخش معدن و صنایع معدنی با دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی همکاری های گسترده ای صورت گرفته و در این زمینه نیز سرمایه گذاری صورت بگیرد.

چرا که در حال حاضر به دلیل ضعف در سخت و افزار و نرم افزار زنجیره اکتشاف به خوبی هدایت نمی‌شود دلیل آن نیز نبود فناوری معدنی کارآمد و به روز در کشور است.

دیگر چالش در توسعه این بخش مشخص نبودن فهرست بهای اکتشافی است، چرا که استانداردهای بین المللی در این حوزه مراعات نمی شود و شرکتهای تخصصی بدلیل ریسک بالای آن تمایلی برای ورود به این حوزه ندارند. به همین جهت شرکت های تخصصی بسیار کم در حوزه معادن فعال هستند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *