جنگ نفتی ایران و عربستان بر سر بازار آسیا ۲۴ مرداد, ۱۳۹۵

از دیگر دلایل افزایش تولید نفت عربستان رقابت با ایران بر سر به دست آوردن سهم بیشتر از بازار است. چرا که مشتریان آسیایی بزرگ‌ترین بازار نفت برای هر دو کشور محسوب می شوند و هر دو می جنگند تا بازار را از دیگری بگیرند.

اقتصادپرس: کاهش قیمت نفت زمزمه های فریز نفتی و مذاکره بر حول آن را قوت بخشیده است؛ آنگونه که بلومبرگ نوشته «محمد الساده» رییس اوپک هفته گذشته اعلام کرده که در ماه آینده نشست غیر رسمی اعضای اوپک در الجزایر برگزار خواهد شد. از سوی دیگر نیکولاس مادورو رییس‌جمهور ونزوئلا نیز گفته که برای افزایش قیمت نفت با پادشاه عربستان مذاکراتی داشته است.

این مذاکرات بر سر فریز نفتی در شرایطی مطرح می شود که براساس آخرین گزارش اوپک در ماه جولای عربستان‌سعودی صادرات نفت خود را به ۱۰میلیون و ۶۷۰هزار بشکه در روز رسانده و رکوردی در این زمینه ثبت کرده است! از سوی دیگر ایران نیز تولید خود را به بالاترین سطح از سال ۲۰۰۸ تا کنون رسانده و در این ماه به میزان ۳میلیون و ۸۵۰هزار بشکه در روز تولید داشته است. کارشناسان معتقدند بعید است با این حجم تولید توافق بر سر فریز نفتی به سرانجام برسد.

بلومبرگ در ادامه به افزایش سنتی تولید نفت در تابستان اشاره کرده و نوشته که عربستان‌سعودی در این فصل نفت بیشتری تولید می‌کند تا پاسخگوی افزایش تقاضای انرژی داخلی باشد چرا که در اثر افزایش استفاده از دستگاه‌های برودتی میزان مصرف سوخت در این کشور افزایش می یابد.

از دیگر دلایل افزایش تولید نفت عربستان رقابت با ایران بر سر به دست آوردن سهم بیشتر از بازار است. چرا که مشتریان آسیایی بزرگ‌ترین بازار نفت برای هر دو کشور محسوب می شوند و هر دو می جنگند تا بازار را از دیگری بگیرند به همین جهت تخفیف های بسیاری برای مشتریان خود در نظر گرفته اند.

البته تنها ایران و عربستان نیستند که برای مشتریان خود تخفیف قائل شده اند، عراق و کویت نیز قیمت فروش ماه سپتامبر نفت خود را نسبت به ماه آگوست کمتر کرده اند.

هر چند که اعضای اوپک از فریز نفتی سخن می گویند اما تحلیلگران بر این باورند که توافق بر سر کاهش تولید نفت در ماه سپتامبر دور از دسترس است.

پیشتر و در فروردین‌ماه سال جاری در نشست دوحه که روسیه نیز به عنوان کشور غیراوپکی حضور داشت، عربستان‌سعودی از پیوستن به طرح فریز نفتی امتناع کرد. ایران نیز اعلام کرد که کاهش تولید نخواهد داشت و به دنبال پس گرفتن بازار خود و افزایش میزان تولید است.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *