دلایل مشکلات بانکی برخی ایرانیان مقیم چین ۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۵

برخی ایرانیان مقیم چین از نحوه عملکرد بانک‌های چینی ناراضی هستند و می‌گویند”بانک‌های چینی حساب‌های آن‌ها را مسدود می‌کنند و در انجام کارها و امور عادی بانکی مانند جابجایی پول مانع ایجاد می‌کنند” که به اعتقاد نایب رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین این مشکلات چندان عمده نیست و بیشتر ناشی از برخی رفتار‌ها در زمان تحریم‌هاست.

اقتصاد پرس: مجیدرضا حریری گفت:‌ مشکلات بانکی در چین در ارتباط با همه ایرانیان ساکن چین نیست و حساب همه ایرانیان مسدود نشده است. بخشی از این مشکلات به قوانین داخلی آن کشور‌ها از جمله قوانین چین بر می‌گردد و بخشی دیگر به شرایطی برمی‌گردد که در زمان تحریم‌ها برای‌مان پیش آمد و بانک‌های خارجی با احتیاط با ما رفتار کنند.

وی افزود: از طرف دیگر به تخلفات خودمان هم برمی‌گردد. وقتی تحریم‌ها دور زده می‌شود و به وسیله آن پول جابجا می‌شود مطمئنا چنین اقداماتی در رفتار بانک‌های دیگر کشور تاثیرگذار است.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه اگر در چارچوب‌های قانونی عمل شود مشکلی برای فعالیت بانکی در چین وجود ندارد، گفت: بعضی از بانک‌ها در چین بر اساس اینکه در زمان تحریم‌ها ارتباط بانکی – تجاری با ایران ممنوع بوده است و از سوی دیگر هم برای آنکه بانک‌های چینی بتوانند با بانک‌های آمریکایی راحت کار کنند محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کنند. البته این مشکل در بانک‌های دیگر کشور‌ها هم وجود دارد.

حریری با بیان اینکه اتاق مشترک ایران و چین عنوان کرد: اتاق ایران و چین فقط مسئول تجار ایرانی است که با چین کار می‌کنند و تا حدود زیادی هم امور بانکی مربوط به آن‌ها را انجام می‌دهد اما دانشجویان ایرانی که در چین درس می‌خوانند و اشخاصی که در چین کار می‌کنند، قاعدتا مسئولیت فعالیت‌های بانکی‌شان با اداره کنسولی وزارت خارجه و کنسول‌گری‌های ایران در چین است.‌

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *