افزایش واردات ۷۵ درصدی برنج در ۴ ماه اخیر نیاز جامعه بوده ۲۳ مرداد, ۱۳۹۵

علیرضا مناقبی ،ریاست مجمع عالی واردات کشور در گفتگوی تلفنی برنامه ی “سؤال” رادیو گفت و گو تصریح کرد:اگر در ۴ ماه اخیر با افزایش ۷۵ درصدی برنج روبرو شده ایم طبعا نیاز جامعه بوده و از دیدگاه ما بعنوان یک وارد کننده ی قانونی شفاف، هر گاه واردکننده ای اقدام به واردات قانونی می کند حتما نیاز آن در جامعه وجود دارد.

اقتصادپرس: مناقبی در خصوص رویه ای که در واردات کشور صورت گرفته است بصورتی که واردات از فلان تاریخ ممنوع و در تاریخی دیگر آزاد می گردد انتقاد کرد و گفت:اگر چنین رویه ای اتفاق بیفتد و ادامه پیدا کند در مسیر واردات و عرضه ی کالا مشکلاتی  ا ایجاد می کند.

وی در این باره افزود:یکی از مشکلاتی که در بحث عرضه ی کالا در سطح کشور ایجاد می شود همین قانون هایی است که بعضا کم،زیاد،خذف یا ایجاد می گردد و در نتیجه ی آن افراد نمی دانند که چطور باید در خصوص آن برنامه ریزی کنند.

ریاست مجمع عالی واردات کشور با اشاره به این مطلب که کالای خوراکی برنج کالایی نیست که بتواند با میزان های کوچک وارد کشور شود زیرا صرفه ی اقتصادی ندارد تصریح کرد:

اگر در ۴ ماه اخیر با افزایش ۷۵ درصدی واردات برنج روبرو شده ایم طبعا نیاز جامعه بوده و از دیدگاه ما بعنوان یک وارد کننده ی قانونی شفاف ،هر گاه وارد کننده ای اقدام به واردات قانونی می کند حتما نیاز آن در جامعه وجود دارد.

وی ضمن اشاره به قوت غالب جامعه که برنج و نان است خواهان مدیریت ،محاسبه و برنامه ریزی در تأمین این نیاز شد و افزود:می شود با برنامه ریزی درست در این زمینه داد کشاورزی که خیلی در این تأمین نقش دارد و زحمت می کشد را در نیاورد.

وی اذعان کرد:ما همواره در کلیه ی امور عرضه و تقاضا را نادیده گرفته ایم و علت چنین امری وجود امضاهای طلایی،دستوری،ارتباطات و رانت هایی است که در این مسیر وجود دارد.

همچنین عنایت الله بیابانی ،قائم مقام دبیر کل خانه ی کشاورز کشور ضمن تأیید سخنان علیرضا مناقبی مبنی بر عدم وجود برنامه ریزی درست در مسیر واردات کشور افزود:ما واردات را نمی توانیم انکار کنیم اما باید این عرصه مدیریت شود و منافع ملی را برای تولید کننده ی برنج در نظر بگیریم.

بیابانی شیوه ی وزارت جهاد را در این خصوص بهتر از گذشته ارزیابی کرد.

منبع: رادیوگفتگودیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *