بازکردن شیر نفت و بیماری هلندی ۲۳ مرداد, ۱۳۹۵

مهندس علیرضا کلاهی در برنامه “مناظره” رادیو گفت و گو، با بیان اینکه دو بار در اقتصاد ایران شاهد دخالت غول نفت در اقتصاد ایران بودیم، اظهار داشت: یک بار در سال های ۵۲ تا ۵۶ و یک بار هم در دولت نهم و دهم، نقش و سهم نفت در اقتصاد رشد قابل توجهی داشت. در واقع هر زمان که شیر نفت را باز کرده ایم و در آمدهای ارزی افزایش ناگهانی یافته است، دچار بیماری هلندی شدیم.

اقتصادپرس: دکتر حیدر مستخدمین با اشاره به ثابت بودن نرخ ارز تا سال ۵۷ گفت: دو سال قبل دولت تصمیم گرفت وضعیت نرخ ارز را یک سر و سامانی دهند و به سمت یکسان سازی پیش ببرند. در این سال این مهم با وفاق ملی که بین سران سه قوه و کارشناس اقتصادی ایجاد شد، عملی شد.

کارشناس مسائل اقتصادی به سال ۹۰ اشاره کرد و ابراز داشت: در این سال با تحریم هایی که روبرو شدیم و همچنین عدم مدیریت صحیح شاهد کاهش پول ملی در سطح وسیعی بودیم و دلاری که در آن زمان، ۱۰۰۰ تومان بود به بالای ۳۵۰۰ تومان رسید. در حال حاضر نیز در آخرین مرحله قرار داریم، دولت روحانی قول داده بود یکسان سازی نرخ ارز را انجام دهد. در همین راستا ریاست بانک مرکزی تک نرخی شدن ارز راتا پایان سال اعلام کرده است.

در ادامه مهندس علیرضا کلاهی گفت: دو بار در اقتصاد ایران شاهد دخالت غول نفت در اقتصاد ایران بودیم، یک بار در سال های ۵۲ تا ۵۶ و یک بار هم در دولت نهم و دهم، که نقش و سهم نفت در اقتصاد رشد قابل توجهی داشت. در واقع هر زمان که شیر نفت را باز کرده ایم و در آمدهای ارزی افزایش ناگهانی یافته است، دچار بیماری هلندی شدیم.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران فروش نفت را فعالیت اقتصادی مولد ندانست و بیان داشت: ترکیه سالانه ۱۸۰ میلیارد دلار صادرات دارد که از فعالیت های اقتصادی مولد مانند کشاورزی، صنعت خدمات مهندسی و نفتی شکل می گیرد. حتی امروز عمده صادرات غیر نفتی ما مربوط به نفت و محصولات پتروشیمی است. ضمن اینکه بسیاری از محصولاتی که فروخته ایم خام بوده است. در حقیقت در دوران دولت نهم و دهم با دستوراتی نرخ ارز را پایین نگاه داشته بودند که این مسئله آسیب زننده بود.

در ادامه مستخدمین حسینی معاون اسبق بانک مرکزی درباره تعیین نرخ ارز عنوان داشت: مهمترین و برجسته ترین کارهای اقتصادی بر مبنای قدرت خرید است. قدرت خرید نیز بر مبنای مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی ایجاد می شود در واقع اگر از سال ۸۱ مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی را حساب می کردیم و هر سال روی نرخ ارز می گذاشتیم، این اتفاقی که در سال ۹۰ شاهد بودیم، رخ نمی داد.

وی خاطرنشان کرد: در این میان افرادی که اطلاع داشتند و از رانت استفاده می کردند دارایی و ضرورت خودشان را به سمت تهیه ارز کشاندند؛ آنها ارز را ذخیره می کردند و می دانستند این اتفاق پیش می آید. در این حالت صادرات غیر نفتی مان به صورتی که توقع بود، توسعه نیافت.

منبع: رادیو گفتگودیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *