نوسان مقطعی در بازار آزاد ارز ۲۳ مرداد, ۱۳۹۵

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: بانک مرکزی به تدریج در حال پیاده‌سازی برنامه‌های ارزی است و از این رو نوسان در بازار آزاد ارز مقطعی است. هرچند این روزها بازار ارز شرایط آرامی را پشت سر می‌گذارد و نوسان شدیدی را تجربه نمی‌کند اما نرخ هر دلار آمریکا به بیش از ۳۵هزار ریال رسیده است.

اقتصادپرس:علی دیواندری درباره تاثیر ورود بورس‌بازان به بخش ارز و نوسان در بازار آزاد به‌ویژه دلار اعلام کرد: بانک مرکزی برای ارز برنامه مشخصی دارد که همان یکسان‌سازی نرخ ارز تا پایان سال است.

این کارشناس مسائل پولی و بانکی دسترسی مناسب به کانال‌های نقل و انتقال ارز را از برنامه‌های بانک مرکزی دانست و یادآوری کرد: بر همین مبنا هفته گذشته شاهد صدور مجوز ورود بانک‌ها به عرصه خرید و فروش ارز در بازار بودیم.

وی گفت: با توجه به حرکت آرامی که بانک مرکزی در زمینه ساماندهی بازار ارز آغاز کرده، هرگونه فعالیت‌ حاشیه‌ای و نوسان، مقطعی است و بورس‌بازان نخواهند توانست سود زیادی از آن ببرند.

بانک مرکزی دهم مرداد دستورالعمل و ضوابط اجرایی خرید و فروش ارز به نرخ آزاد را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد که بر اساس آن ورود بانک‌ها به حوزه بازار آزاد ارز آزاد شد.«امیر بیت لفته» دبیرکل کانون صرافان چندی پیش در گفت وگو با «ایرنا» افزایش تقاضای دلار از سوی بورس‌بازان و سرمایه‌گذاران ارزی را از دلایل رشد قیمت در این بازار اعلام کرد.

به گفته وی، این امر در کنار رویدادهایی چون خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) و کودتای نافرجام ترکیه سبب شد برخی افراد برای جلوگیری از کاهش ارزش سرمایه خود، آن را به دلار تبدیل کنند.

منبع: ایرنا

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *