زنگ هشدار بیکاری در شهرستانها ۲۳ مرداد, ۱۳۹۵

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است؛ وضعیت بیکاری در شهرستانها بسیار بد تر از مراکز استانها و به خصوص پایتخت است و دسترسی افراد تحصیلکرده شهرستانی به شغل بسیار محدود می باشد.

اقتصادپرس: نبود شغل مناسب و کافی در کشور جوانان را وادار کرد تا تحصیلات تکمیلی را تا بالاترین سطوح آن ادامه بدهند به طوری که حالا کشور با ۴میلیون فارغ‌التحصیل آماده ورود به بازار کار مواجه است.

در کنار این تعداد فارغ التحصیل بیکار ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجوی در حال تحصیل هم هستند که بزودی متقاضی شغل خواهند بود.

در همین خصوص ۳۳ نماینده مجلس با تهیه طرحی به دنبال ایجاد ممنوعیت جدید برای اشتغال اتباع خارجی در ایران و همچنین تعیین مسئولیت‌هایی برای ارگان‌های دولتی، شهرداری‌ها و بخش غیردولتی در جذب نیروی کار هستند.

کارشناسان می گویند طبق قانون کار باید بسیاری از مشاغلی که کارجویان ایرانی قادر به انجام آن هستند در اختیار جوانان ایرانی قرار بگیرد و اشتغال اتباع بیگانه در این بخش ها ممنوع است. در عین حال، برخی کارفرمایان به بهانه هایی مانند بهره وری بالاتر کارگران خارجی و مانند آن ترجیح می دهند از نیروی کار بیگانه استفاده کرده و جوانان خودمان بیکار بمانند!

کارشناسان می‌گویند علاج بیکاری و مسائل فعلی بازار کار ایران اتخاذ تصمیمات تعیین کننده، فوری و جراحی بزرگ در سیاستگذاری‌های اشتغالی است؛ آنگونه که سید تقی کبیری نماینده خوی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید برای خروج از معضل بیکاری تنها پرداخت تسهیلات به بنگاهها کافی نیست و نسخه های متعددی همزمان باید برای این مساله پیچیده شود.

نماینده خوی در گفتگو با خبرنگار اقتصادپرس به وضعیت وخیم بیکاری در کشور اشاره کرده و معتقد است؛ وضعیت بیکاری در شهرستانها بسیار بدتر از مراکز استانها و به خصوص پایتخت است چرا که تمرکز مراکز دولتی و خصوصی در تهران است و دسترسی افراد تحصیلکرده شهرستانی به شغل بسیار محدود می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است تحریک تولید برای افزایش اشتغال تنها یک ابزار است و باید از فضاهای مختلفی برای ایجاد اشتغال استفاده شود.

کبیری به حجم بالای تحصیلکرده های بیکار در کشور اشاره کرده و گفت که این حجم از افراد تحصیلکرده که شغلی ندارند در سالهای آینده مشکلات بیشتری در حوزه های اقتصادی و اجتماعی به کشور تحمیل می کنند. به همین جهت باید چندین راهکار همزمان در حوزه اشتغال اجرا شود تا بتوان به نتایج مطلوب رسید و نباید به ازمون و خطا اکتفا کرد.

به گفته این نماینده مجلس، این قوه آمادگی دارد تا طرح های نمایندگان و لوایح دولت در این خصوص را بررسی کرده و موانع قانونی پیش روی دولت برای ایجاد اشتغال را مرتفع کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.