کاهش 30 درصد تبادلات تجاری قزاقستان با اتحادیه اوراسیا ۲۱ مرداد, ۱۳۹۵

حجم تبادلات تجاری قزاقستان با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ۵ ماه نخست سال جاری ۳۰ درصد کاهش یافته است.

اقتصادپرس: مبادله تجاری قزاقستان با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا در ۵ ماه سال جاری با کاهش ۳۰٫۱ درصدی به مبلغ ۴٫۶۸ میلیارد دلار رسیده است.

بر اساس این گزارش، این عدد کمی بیشتر از نرخ رکود صادرات ناخالص این کشور که ۲۹٫۹ درصد را در ۵ ماه سال جاری تشکیل داده است، می‌باشد.

بنا به گزارش اداره گمرک قزاقستان، صادرات کالا از این کشور در مقایسه به مدت زمان سال گذشته ۶۷٫۸ درصد و واردات ۷۰٫۹ درصد را تشکیل داده است.

همچنین واردات محصولات از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا به قزاقستان ۲٫۲ بیشتر از صادرات این کشور است.

عوامل اصلی کاهش صادرات محصولات انرژی قزاقستان به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا عدم تقاضا کافی در بازار روسیه، ساختارهای مشابه تجارت خارجی این ۲ کشور و وضعیت اقتصادی بحرانی در کشورهای این اتحادیه اقتصادی عنوان شده است.

به عنوان نمونه در ۵ ماه سال جاری قزاقستان ۱۶٫۲۴ میلیون دلار نفت خام و محصولات نفتی و ۵۲٫۹۸ میلیون دلار گاز به کشورهای اتحادیه اقتصادی اورآسیا فروخته است.

در مدت ۵ ماه سال جاری صادرات قزاقستان به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا ۳۲٫۲ درصد کاهش یافته و ۱٫۴۶ میلیارد دلار را تشکیل داد.

کاهش صادرات محصولات قزاقی به ارمنستان تا ۴۶۲٫۶ هزار دلار (۹۰ درصد کاهش یافته است)، اما به دلیل سطح ضعیف مبادله تجاری بین این ۲ کشور رکود ناگهانی مبادله تجاری اثرات جدی در تجارت خارجی قزاقستان در پی نداشته است.

واردات محصولات از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا به قزاقستان همچنین در ۵ ماه اول سال جاری در مقایسه با مدت زمان سال گذشته ۲۹٫۱ درصد کاهش یافته و ۳٫۲۲ میلیارد دلار را تشکیل داده است.

کارشناسان دلیل کاهش واردات محصولات خارجی از کشورهای اتحادیه اورآسیا به قزاقستان را کاهش ارزش تنگه (پول ملی قزاقستان) و تقاضا داخلی این کشور به این نوع محصولات عنوان کرده‌اند.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *