بلندمرتبه سازی در تهران ،معضل یا راهکار ۲۱ مرداد, ۱۳۹۵

بلند مرتبه سازی در سالهای اخیر در ابتدا به صورت معضل اجتماعی محسوب می شده، بعد از بررسی علمی و اقتصادی نظریه های بلند مرتبه سازی ,این مقوله به عنوان راه حل بحران جامعه ی شهری و سیاستهای کلان مطرح و شروع به اجرا شد.

اقتصادپرس: اما سوال اینجاست که بهره وری بهتر از موضوع بلندمرتبه سازی چطور قابل اجراست؟
آیا زیرساخت های شهری ,بلند مرتبه سازی در شهرهای بزرگ به خصوص تهران بزرگ مهیاست؟
آیا آینده ی بلند مرتبه های ایران تا چه حد موررد کنکاو قرار گرفته ؟
همچنین ده ها سوال دیگر که به تدریج باید قابل پاسخگویی باشد.
به عنوان ابتدایی ترین نکته ,کارشناسان طراحی شهری تمرکز بر زنده نگه داشتن افق طبیعی شهر را در نظر دارند.این بدان معناست در فواصل معین از مناظر طبیعی مانند کوهستان ها, درخت زارها,جنگل ها,دشت های موجود در شهر و اطراف آن , طرحها و ساخت و سازهای مورد نظر مانع از دیدن این مناظر طبیعی نشوند.
به عنوان مثال در شهر تهران افق دید از رشته کوه های البرز در بعضی مناطق ۱ , ۲ ,۱۹ توسط برج های ساخته شده مانع دید مناظر طبیعی رشته کوههای البرز شده است که مهمترین عنصر طبیعی از دید بصری ,روانشناسی و اقتصادی بشمار می رود.
جنگل مصنوعی چیتگر به عنوان اولین جنگل ساخته شده در تهران است که درسالهای ۶۰ ,۷۰ قبل از بلند مرتبه سازی درمناطق غربی تهران دارای افق طبیعی زیبایی بوده که باعث ایجاد محیط زیست ساختگی خوبی شده بوده که در حال حاضر اثرات مثبت این منطقه کاملا زیر سلطه ی برج ها قرار گرفته است.
شرق شهر تهران نیز یادآور تپه جنگل های سر سبز عباس آباد بود که با عبور از بزرگراه های متعدد و ساخت و سازهای متنوع بر روی این تپه ها و اطراف آن , این جنگل های سبز به شکل قطعات بسیار کوچکی دیده می شود که توان مقابله با سازهای بتنی و فلزی ندارد و بیشتر جلوه هایی از تپه ماهورهای دست ساز با طبیعتی مصنوعی بجا مانده است.
در کشور های غربی اروپا و امریکایی بیشتر تلاش بر حفظ بکر بودن طبیعت موجود شده است .
چنان چه در اکثر شهرهای بزرگ حیوانات نیمه اهلی مانند انواع پرندگان مانند پرندگان آواز خوان,جوندگان مانند سنجابها و جوجه تیغی , خزندگان مانند بعضی مارها و تمساح هاوحتی چهارپایانی مانند آهوها در جنگلها و دشتهای موجود در شهر و اطراف آن در حال زندگی و کشت و گذار هستند و جهت امنیت ساکنین و محیط زیست طبیعی قوانین و محیط بانان بطور شرکتهای خصوصی و حفاظتی مناسبی قرار داده شده است.
به گزارش اکونیوز،باید از سازندگان شهری خودمان بپرسیم که در شهرهای بزرگ ایران و تهران چقدر این ملاحظات در مورد زنده نگهداشتن طبیعت شهرها در مبحث بلند مرتبه سازی ها در نظر گرفته شده است.
بحث علمی و منطقی بودن طبیعت ساختگی ما بین بلند مرتبه ها که خود جای تعمقی بسیار دارد به عنوان مثال ساخت دریاچه های مصنوعی مانند در یاچه ی مصنوعی خلیج فارس (پارک چیتگر) که اکثر ساکنان این منطقه از وجود این دریاچه به علت وجود حشرات و بوی بد اظهار نارضایتی دارند.
یکی از دلایل عمده ی تفاوت زیاد درجه حرارت در مراکز پر جمعیت و کم جمعیت وجود سازه های بتنی است.
بتن به عنوان یک ماده ترکیبی از مواد شیمیایی و طبیعی به عنوان ماده ایی سخت حتی با درجه ی سختی بالاتر از سنگ که دارای تنوع بسیاری در ترکیبات در نهایت در خواص بنا ایجاد میکند.که حالت ارتجاعی ( elasticite ) دارد، مواد ترکیبی در بتن باعث نگهداری گرما و سرما به مدت طولانی است.
این خاصیت در شهرها بخصوص در مناطقی که دارای بلند مرتبه سازی فراوان هستند.در درجه حرارت مناطق بسیار محرز است که تاثیرات گرمای بالا در روانشناسی شهری جایگاه خاص خود را دارد.
در طراحی های صحیح شهری البته که نمیتوان از وجود بتن در سازه ها چشم پوشی کرد ولی در در کنار این سازه ها در نظریه های نوین طراحی شهری میتوان به ساختمان ها سازه های سبز اشاره کرد.که مبحث ساختمان های ی سبز(تخصصی) بحثی گسترده به عنوان گرایش های آکادمیک به آن پرداخته شده است.
در بحث طراحی بلند مرتبه سازی در شهرها یکی از مسایل اساسی مطرح شده از طرف کارشناسان موضوع زیرساخت های جدید شهری است.
قنات های ساخته شده در مناطق خشک و نیمه خشک بدست استادکاران مقنی در صدها سال پیش , تهران را به عنوان شهر قنات ها معرف جهان کرد.
که مهمترین زیر ساخت شهر تهران و شهرهایی در مناطق خشک به حساب می آید.این زیر ساخت کاملا علمی و منطقی دارای چندین حسن و ویژگی بودند.
که میتوان به جمع آوری آبهای سطحی حاصل از بارندگی و برف در جوی های پاک قنات برای آشامیدن,فراهم آوردن مکانی خنک به نام سرد آب در زیر زمین منازل و محلات تهران و همچنین توزیع آب پاک در مناطق مورد نیاز مناسب با شیب مناسب اشاره کرد.
به گزارش اکونیوز،با توجه به داشتن فرهنگ غنی آب شیرین پاک در مناطق خشک و نیمه خشک ,در مورد شهرک های جدید اطراف تهران مانند پرند ,اندیشه,پردیس …متاسفانه فقط و فقط می توان به ساخت چهار دیواری برای زندگی اشاره کرد در حالی که این شهرک ها فاقد زیرساخت ها هستند به عنوان مثال در نظر نگرفتن شیب عمومی مناطق .
همانطور که در اخبار و گزارش های مردمی ذکر شده ,هنگام بارشهای فصلی در سطح شهرکها و جاده های بین شهری ,آب گرفتگی ها مانع عبور و مرور همچنین ایجاد آلودگی محیطی و بهداشتی می شود.
به نقل از گزارشهای متعدد از این آب گرفتگی ها در فصول باران خیز این اندیشه را در اذهان ایجاد که آیا این نعمت الهی که به گفته ی کارشناسان جنگهای آینده بر سرآبهای شیرین خواهد بود,چرا جایگاهی در زیر ساخت و تفکر اقتصادی مملکت و بهبود رفاه اهالی مناطق ندارند؟در کنار این معضل بیم آن میرود همانطور که در مورد آبهای سطحی تدبیر منطقی و اساسی اتخاذ شده , فاضلابها هم در آینده ایی نه چندان دور برای ساکنان شهرک ها به عنوان معضلی زیر ساختی بشمار بیاید.

منبع: اکونیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *