استرالیا به دنبال ساخت مرکز ذخیره زباله هسته ای در هند ۲۱ مرداد, ۱۳۹۵

وزیر سرمایه گذاری ،تجارت و صنایع دفاعی ایالت استرالیای جنوبی اعلام کرد این ایالت به دنبال امضای قراردادی با هند برای ایجاد مرکز ذخیره زباله هسته ای دراین کشور است .

اقتصادپرس: ’ مارتین هامیلتون’ روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در دهلی نو ، ایجاد این مرکز را یک فرصت تجاری مناسب برای هند دانست و تصریح کرد این کشور از این طریق می تواند یکصد میلیارد دلار(استرالیا) درآمد کسب کند.
وی خاطرنشان کرد زمانی که دولت هند بتواند رضایت مردم محل برای ایجاد مرکز ذخیره زباله هسته ای را بدست آورد، استرالیا احداث این مرکز را تصویب می کند.
کمیته دولتی استرالیا به تازگی افزایش حضور استرالیای جنوبی در چرخه سوخت هسته ای از جمله ایجاد مراکز ذخیره مواد رادیو اکتیو و زباله های اتمی را تائید کرده است.
این کمیته اعلام کرد این گونه مراکز باید توسط دولت اداره شوند و رضایت گروه های محلی نیز برای ساخت این گونه مراکز لازم است.
‘هامیلتپون’ در بخش دیگری از این گفت وگو با استقبال از تسهیل سرمایه گذاری هند در بخش دفاعی گفت این اقدام هند با تصمیم استرالیا برای ساخت کشتی های جنگی در استرالیای جنوبی همزمان شده است .
وی با بیان اینکه ساخت زیردریایی ها و کشتی ها در استرالیای جنوبی باعث ایجاد صنعت دفاعی به ارزش ۹۰ میلیارد دلار (استرالیا) خواهد شد اظهار کرد این امر فرصت مناسبی برای همکاری شرکت های هندی و استرالیایی با هم فراهم می کند.
استرالیای جنوبی یکی از چهار ایالت بزرگ این کشور است که یک چهارم از ذخایر اورانیوم جهان و حدود ۷۰ درصد از ذخایر فلز سنگین استرالیا را در اختیار دارد.
استرالیا چندی پیش تحریم های هسته ای خود علیه هند را لغو کرد.
هند پس از آنکه گروه تامین کنندگان هسته ای تحریم سی و چهار ساله خود را علیه این کشور لغو کرد توانست وارد تجارت جهانی هسته ای شود.
هند تاکنون با کشور هایی مانند امریکا، ژاپن، فرانسه، روسیه، مغولستان، قزاقستان، آرژانتین و نامیبیا توافق نامه هسته ای غیر نظامی امضا کرده است.
امضای توافقنامه غیر نظامی هسته ای با استرالیا به هند کمک کرد تا نسبت به برنامه هسته ای خود با وجود آنکه از امضا کنندگان پیمان منع گسترش سلاح های اتمی نیست ، پذیرش بیشتری در سطح جهان کسب کند.

منبع:ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *