دیدار وزیر مالیه افغانستان با وزیر اقتصاد کشورمان ۲۱ مرداد, ۱۳۹۵

وزیر مالیه افغانستان و وزیر اقتصاد کشورمان در تهران دیدار و در باره مسائل دو جانبه به ویژه افزایش مبادلات تجاری دو کشور از رقم ۲.۵ میلیارد دلاری کنونی گفت‌وگو کردند.

اقتصادپرس: علی طیب نیا در دیدار با “اکلیل حکیمی” که برای شرکت در پنجمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و افغانستان به کشورمان سفر کرده است، با اشاره به اشتراکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی فراوان بین دو کشور و اینکه مهاجران افغان از نظر سخت کوشی و تعهد کاری، در ایران بسیار خوشنام هستند، اظهار داشت: نگاه مسئولان و مردم ایران نسبت به افغانستان، متفاوت و خاص است.
وزیر اقتصاد کشورمان حجم روابط تجاری دو کشور را ۲٫۵ میلیارد دلار سالانه اعلام کرد و گفت: این رقم با تلاش  دو جانبه به سرعت می تواند به دست کم شش میلیارد دلار در سال ارتقا یابد.
وی همسایگی ایران و افغانستان و در نتیجه، کوتاه بودن فاصله بین بازار مبدا و مقصد که موجب کاهش چشمگیر هزینه حمل و نقل کالا بین دو کشور می شود، را از جمله عواملی عنوان کرد که می تواند موجب ارتقای روزافزون حجم مبادلات بین دو کشور شود.
طیب نیا با اشاره به امضای توافقنامه همکاری گمرکی و سرمایه‌گذاری متقابل بین دو کشور، ابراز امیدواری کرد، هر چه سریع تر تفاهم نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف نیز بین ایران و افغانستان، نهایی شود.
بنا بر این گزارش، “اکلیل حکیمی” وزیر مالیه افغانستان نیز طی سخنانی در جریان این دیدار، با استقبال از توسعه همکاری ها بین دو کشور، از علاقه مسئولان افغانی برای گسترش روابط بیمه ای و بانکی فیمابین در کوتاه مدت خبر داد و تقاضا کرد، ضرب الاجلی برای رفع موانع موجود در این باره تعیین شود.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.