مدیریت بخشی، مهمترین مشکل سازمان جنگل هاست ۲۱ مرداد, ۱۳۹۵

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل های کشور گفت: مهمترین مشکل سازمان جنگل ها علاوه بر تهدیدهای اقلیمی، فقر خاک و پوشش گیاهی نامناسب، مدیریت بخشی است.

اقتصادپرس: در جریان بازدید از ایستگاه ‘معرف زوجی’ منطقه گنبد همدان در گفت و گو با ایرنا افزود:تهدید مدیریت بخشی، یکی از خطرها و آسیبهای جدی است که به منابع طبیعی صدمه وارد کرده است.
وی اضافه کرد: امروز تخریب منابع طبیعی و جنگل ها از سوی عوامل انسانی بیشتر از عوامل طبیعی است بنابراین در گام نخست باید عوامل انسانی را مدیریت کرد.
وی تاکید کرد: نظام برنامه ریزی کشور یک نظام برنامه ریزی بخشی است و سازمان جنگل ها با اجرای طرح آبخیزداری دنبال تمرین و نهادینه کردن الگوهای فراگیر فرابخشی است چون مدیریت بخشی نه تنها جوابگو نبوده بلکه مضر هم است.
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها اظهارکرد: دستگاهها با مشارکت مردم باید یک برنامه منظم تدوین کنند نه اینکه در یک حوزه آبخیز هر دستگاهی بطور نامنظم کار خور را انجام بدهد.
گرشاسبی در گفت و گو با ایرنا ادامه داد: ایران تجربه های خوب و ارزنده ای در انجام طرح های آبخیزداری دارد بگونه ای که امتیاز تاسیس مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه های آبخیز جهان توسط یونسکو به ایران اعطا شد.
وی اضافه کرد: ایران یک کشور پیشرو در بحث آبخیزداری است و با راه اندازی این مرکز بین المللی آموزش، تحقیقات و ارتباط آن با دیگر کشورها افزایش یافته است.
ایستگاه معرف زوجی گنبد در ۳۵ کیلومتری شهر همدان قرار دارد این مجموعه یک ایستگاه تحقیقاتی پژوهشی است که مطالعات سیل و رسوب و غیره می پرازد.
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها به همراه مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگلها با هدف بررسی وضعیت و نحوه پیشرفت اجرای مدیریت جامع به ویژه در حوزه آبخیز الگویی فارسبان نهاوند به همدان سفر کرده اند.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *