رشد قاچاق در پی مردم محور نشدن اقتصاد است ۲۱ مرداد, ۱۳۹۵

رئیس اتاق اصناف ایران مدت زمان تحویل کالای قاچاق از کشور مبدا به تهران و دست مصرف کننده را ۱۰ تا ۱۵ روز اعلام کرد.

اقتصادپرس: علی فاضلی در همایش مبارزه با قاچاق کالا در اصناف با اشاره به سازمان یافته بودن برخی از موارد قاچاق اظهار کرد: ضعف تولید داخلهم قاچاق را توجیه می کند و هم اکنون نظام پولی و مالی در خدمت تولید کشور نیست و تولید بدون پشتوانه و ضعیف شده و قاچاق رونق پیدا کرده است.

وی با اشاره به بی تاثیر بودن نقش بنگاه های توزیعی و نقش حاکمیت در رونق قاچاق تصریح کرد : مردم محور نشدن اقتصاد ، عامل این روند است.

رئیس اتاق اصناف با اشاره به جای خالی اصناف در کشف قاچاق ادامه داد : یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد در شبکه توزیع کشور فعال است.

فاضلی ۷۵ درصد اقتصاد کشور را در دست دولت دانست و گفت :‌ اولین گام برای حذف سوداگری در اقتصاد ، سپردن اقتصاد به دست صاحبان آن یعنی مردم است.

وی شبکه توزیع کشور را ناسالم دانست و افزود: ۷۰۰ هزار بنگاه صنفی بدون پروانه علت این فضای ناسالم است که تا پایان برنامه پنجم توسعه باید سازمان یافته می شد در حالی که اراده ای وجود ندارد.

فاضلی با اشاره به اینکه رواج دستفروشی نیز دلیل دیگر ناسالمی شبکه توزیعی کشور است ، ادامه داد : کالای بی کیفیت در این نظام به فروش می رسد در حالی که اصناف حتی قادر به مبارزه با واحدهای متخلف نیست.

وی جریمه نقدی تا پلمپ واحد صنفی متخلف را جریمه عرضه کالای قاچاق اعلام کرد و گفت: اصلاح نظام تعرفه نیز از راهکارهای مبارزه با قاچاق است.

رئیس اتاق اصناف ایران ، اصناف را در صف اول مبارزه با کالای قاچاق دانست و گفت:‌ تعییر یک شبه تعرفه از ۶ درصد به ۶۰ درصد و بازگشت ان به ۹ درصد پس از عبور کالای مورد نظر ، موضوعی است که ما متوجه آن هستیم و این روند باید متوقف شود.

منبع: میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *