چند نرخی شدن ارز فساد آور است ۲۰ مرداد, ۱۳۹۵

امین آزاد با اشاره به اینکه در دل این آئین نامه بحث مبارزه با فساد وجود دارد، گفت: هر زمان شاهد چند نرخی شدن ارز باشیم، بدون تردید فساد نیز داریم و این مسئله ای است که در این دو سه دهه همه ما تجربه کرده ایم.

اقتصادپرس:امین آزاد در ابتدا به ابلاغ بانک مرکزی برای فروش ارز توسط بانک ها اشاره کرد و گفت: چارچوب و ساختاری که این دستورالعمل دارد مبتنی بر این است که به بانک ها اجازه داده است ارز حاصل از صادرات از کالاها و خدمات را به نرخ آزاد از صادرکنندگان بخرند. این امکانی بود که قبلا بانک ها نداشتند و عملا این ساز و کار از طریق بازار صرافی ها و بازار غیر متشکل انجام می شد که شفافیت کمتری داشت.

وی این ابلاغیه و طرح را کارآمد دانست و عنوان داشت: همه کارشناسان از این موضوع استقبال کرده اند، زیرا راهکار مناسبی برای شفاف سازی عملیات ارزی در سیستم بانکی و کشور است.

مدیر کل سابق نظارت بر بانک های بانک مرکزی با بیان اینکه بانک ها باید اطمینان حاصل کنند ارزی که به دست می آورند حاصل از صادرات کالا و خدمات است، اظهار داشت: در بند الف ماده ۴ ذکر کرده است که در صادرات کالاهای غیر نفتی اخذ اظهار نامه صادراتی از گمرک الزامی است. درباره ارزی که نمایندگی دیپلماتیک ارائه می دهد، درخواست کتبی نمایندگی نیز الزاامی است. از این بابت بانک ها باید مطمئن شوند که ارز حاصل از صادرات کالا و خدمات به کشور است.

فروش ارز در بانک ها باعث کاهش کالای قاچاق خواهد شد

در ادامه دکتر عبدالخالق سجادی با بیان اینکه این آئین نامه چند منظوره است، اظهار داشت: در واقع این آئین نامه می خواهد زمینه های لازم را فرا هم کند تا بازار ارز به سمت تک نرخی شدن حرکت کند. یکی از معضلات کشور ما روشن نبودن وضعیت نرخ ارز در کشورمان است، زیرا باعث سردرگمی برای اقشار مختلف فعالین اقتصادی می شود.

وی درباره تاثیرات مثبت این کار ابراز داشت: این کار در توسعه اقتصاد کشور نقش دارد، چون باعث تشویق صادرات می شود که تاثیر آن در توسعه اشتغال است و نهایتا کاهش کالای قاچاق را شاهد خواهیم بود. در واقع سرمنشا کالای قاچاق در همین مسئله چند نرخی بودن ارز است که اگر به سمت آزاد شدن حرکت کند، جلوی این کار گرفته می شود.

این فعال اقتصادی در پاسخ به این سوال که آیا می توان این کار را دفعتا انجام داد، گفت: باید گفت این امکان پذیر نیست؛ باید مدل ها و روش های مختلفی را فراهم کنیم تا آرام آرام به سمت نرخ آزاد حرکت کنیم تا تبعات منفی آن کمتر ایجاد شود.

این کارشناس بانکی، آئین نامه فروش ارز توسط بانک ها را یکی از  مصوبات خوب سیستم بانکی عنوان کرد و اضافه کرد: شاید در چندین سال گذشته این طرح به عنوان یکی از طرح های برتر بانک مرکزی باشد که قطعا تاثیرات زیادی خواهد داشت. در حال حاضر جذب سرمایه گذار خارجی با مشکلاتی روبرو است که یکی از این مشکلات مسئله نرخ ارز است. تا پیش از این، بانک مرکزی مجبور بود ارز با قیمت مبادله ای خریداری کند که این آئین نامه این مشکل را حل می کند.

وی با تاکید بر اینکه درآمد حاصل از فروش ارزی که نصیب دولت می شود باید در راستای تولید استفاده شود، گفت: در این حوزه مشخص نیست استراتژی خاصی داشته باشیم. برخی نظرات وجود دارد که این درآمد صرف هزینه های جاری دولت شود. یک مسئله دیگر این است که بانک ها شفاف نیستند و اکثر بانک ها کارخانه دار هستند و بجای اینکه برای خرید و فروش در جامعه و تولید به کار ببرند اما در راستای کارهای اقتصادی خودشان مصرف می کنند.

در ادامه آزاد درباره تاثیرات مثبت این آئین نامه گفت: این آئین نامه اجازه می دهد ارز ناشی از صادرات وارد سیستم بانکی شود و خلاهای ما را در اقتصاد پر کند. بنابراین این دستورالعمل گامی مهم برای تک نرخی شدن ارز است زیرا شروع این کار باید از تغذیه سیستم بانکی از ارز آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه در دل این آئین نامه بحث مبارزه با فساد وجود دارد، عنوان کرد: هر زمان شاهد چند نرخی شدن ارز باشیم، بدون تردید فساد نیز داریم و این مسئله ای است که در این دو سه دهه همه ما تجربه کرده ایم.

مدیر کل سابق نظارت بر بانک های بانک مرکزی ادامه داد: فعلا دولت و بانک مرکزی تصمیم نگرفته است کدام نرخ باید نرخ اصلی محسوب شود. قاعده طبیعی آن است که نرخی باید باشد که بازار قبول دارد ولی باید کف عرضه و تقاضا مشخص شود تا قیمت واقعی از دل این خارج شود.

منبع: رادیو گفتگودیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *