مصرف بهینه ی آب وظیفه مردم درکنار دولت ۲۰ مرداد, ۱۳۹۵

دکتر رؤیا طباطبایی یزدی ،ریاست سازمان ملی بهره وری کشور در گفتگوی تلفنی برنامه ی سؤال رادیو گفت و گو تصریح کرد؛مردم در کنار دولت و حکومت باید وظیفه ی خود را در جهت مصرف بهینه ی آب و رشد و توسعه ی کشور انجام دهند.وزارت نیرو اول از همه به وظایف خود در این خصوص واقف است و اگر بودجه ای در اختیارش گذاشته شود موانع را برطرف خواهد کرد

اقتصادپرس:دکتر طباطبایی یزدی در برنامه ” سوال ” با اشاره به اینکه باید در بخش های مختلف به بهینه مصرف کردن آب توجه خاصی شود افزود:در بخش های کشاورزی خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی برنامه های خیلی مفصلی را پیاده کرده و برنامه های بیشتری نیز برای آینده دارد و همه ی برنامه هایش جزء پروژه های مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است.

وی تصریح کرد:در حال حاضر در بخش کشاورزی کشور،سیستم های آبیاری تحت فشار و سیستم های جدید آبیاری باید مورد استفاده قرار گیرند بطوریکه به عنوان مثال طی پیاده سازی این سیستم ها آب فقط پای درختها و محصولات جاری باشد و از هدر رفت و حرام شدن آب جلوگیری خواهد شد. همچنین در این راستا باید سیستم های غرقابی به کلی از بین بروند و همانطور که در تمام دنیا برای تولید اولیه ی نهال آن را در محیط گلخانه ای پرورش داده و سپس به فضای آزاد می برند در کشور ما نیز از این روش باید در جهت مصرف بهینه ی آب در بخش کشاورزی استفاده گردد.

ریاست سازمان ملی بهره وری کشور در خصوص مصرف بهینه ی خانوارها خاطر نشان کرد:خانواده های ایرانی باید از شیرآلاتی استفاده کنند که از هدر رفت آب جلوگیری می کند،برای مثال سر دوش هایی که مصرف آب را به مقدار خیلی زیادی کم می کند همچنین مردم باید از شستن ماشین ها و حیاط خانه شان با آب شرب خودداری کنند.

وی در خصوص همکاری مردم در راستای مصرف بهینه ی آب تصریح کرد:مردم در کنار دولت و حکومت باید وظیفه ی خود را در جهت مصرف بهینه ی آب و رشد و توسعه ی کشور به خوبی انجام دهند. وزارت نیرو اول از همه به وظایف خود واقف است و اگر بودجه ای در اختیارش گذاشته شود موانع را برطرف خواهد کرد.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا روش های اصلاح قیمت می تواند به مصرف بهینه ی آب کمک کند؟ گفت: روش های اصلاح قیمت اثری کوتاه مدت خواهد داشت بنابراین باید از روش اصلاح قیمت در کنار روش های غیر قیمتی بهره ببریم بعنوان مثال ارائه ی یارانه خرید شیرآلات اتوماتیک می تواند کمک رسان و مفید واقع گردد.

منبع: رادیوگفتگودیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *