خرید و فروش ارز با نرخ بازار آزاد پوست خربزه زیر پای مردم ۲۰ مرداد, ۱۳۹۵

برنامه “مناظره” با موضوع تک نرخی شدن ارز و سیاست های راهبردی رسیدن به این هدف و با حضور دکتر محمد رضا سبزعلی پور رئیس مرکز تجارت جهانی به روی آنتن رفت.

اقتصادپرس: دکتر محمد رضا سبزعلی پور در ابتدا به بیان نوسانات نرخ ارز در سه دهه گذشته پرداخت و عنوان داشت: در اواسط سال ۶۰ قیمت دلار بیش از صد تومان بود تا اینکه قطع نامه ۵۹۸ اعلام شد و به یک باره شوک اقتصادی وارد شد و نرخ ارز و طلا شکسته شد که منجر به لطماتی شد. همزمان با دوران سازندگی، شیب رشد ارزهای خارجی به مراتب بیشتر از قبل از قطع نامه ۵۹۸ رسید، زیرا فعالیت های اقتصادی افزایش قابل توجهی یافت.

رئیس مرکز تجارت جهانی ادامه داد: در پایان دولت آقای هاشمی نرخ ارز به چند صد تومان رسید و در دوارن اصلاحات نرخ نفت خیلی پایین بود که سپس افزایش یافت. دوران طلایی ما از بابت ثابت بودن ارز در این دوران رخ داد و دخل و خرج ها انجام می شد.

سبزعلی پور عنوان داشت: هر دو دولت دهم و یازدهم اصلا به این مسائل فکر نمی شود که نرخ ارز را مدیریت کنند، در واقع ما در سیاست مالی، پولی و ارزی هیچ گونه برنامه مدونی نداریم  و به روز مرگی افتاده ایم.

وی گفت: روز پنج شنبه رئیس کل بانک مرکزی از ابتدای هفته اعلام کردند قرار است دستورالعملی صادر شود که بر اساس آن در راستای سیاست های دولت به بانک ها اجاز داده می شود که خرید و فروش ارز را با نرخ بازار آزاد انجام دهند. نکته جالب اینجا است که این آئین نامه را در راستای تک نرخی شدن ارز اعلام کرده اند! نمی دانم چه کسانی این تصمیمات را می گیرند؛ این مسئله یک پوست خربزه زیر پای آقایان است و چنان سُر خواهند خورد که هیچ گاه فراموش نکنند. البته وقتی به سُر خوردن می رسد دولت تغییر کند و مردم سُر می خورند.

منبع: رادیو گفت وگودیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.