کره جنوبی واردات نفت از ایران را ۲ برابر می‌کند ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

اقتصادپرس:منابع صنعتی روز سه شنبه گفتند، کره جنوبی در راستای افزایش تجارت نفتی با تهران، تلاش دارد تا میزان واردات نفت خام و میعانات از ایران را به بیش از ۲ برابر افزایش دهد.
تهران و سئول احتمالا در اوایل ماه آینده میلادی، در جریان سفر پارک گئون هی، رئیس جمهوری کره به تهران به همراه یک هیئت تجاری ۲۰۰ نفره، مجموعه ای از قراردادها را به منظور توسعه تجارت نفتی امضا خواهند کرد.
این سفر که اولین سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به ایران از زمان برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور در سال ۱۹۶۲ محسوب می شود، در شرایطی انجام می گیرد که ایران پس از چند سال تحریم های غرب، در ماه ژانویه از تحریم ها رها شده و به عنوان یک بازار دارای پتانسیل رشد بالا مطرح شده است.
ایران با جمعیتی ۸۰ میلیون نفری و با منابع طبیعی فراوان، چهارمین ذخایر بزرگ نفتی و دومین ذخایر بزرگ گازی جهان را در خود جای داده است.
یک منبع صنعتی در این باره گفت: «انتظار می رود ایران و کره جنوبی چند یادداشت تفاهم به امضا برسانند. کره جنوبی به دنبال یافتن یک منبع با ثبات برای تامین نفت خام است، در حالی که ایران می خواهد پایگاهی برای ورود به بازار شمال شرق آسیا داشته باشد.»
وی افزود، با امضای این موافقتنامه ها، سئول قصد دارد واردات سالانه نفت خود از ایران را از ۱۱۵ هزار بشکه در سال گذشته به حدود ۲۸۰ هزار بشکه در سال جاری برساند.
ایران یکی از صادر کنندگان عمده نفت به کره جنوبی بوده، اما تحریم های غرب علیه تهران به دلیل برنامه هسته ای، مبادلات تجاری دو کشور را به شدت کاهش داده است.
سال گذشته، کره جنوبی ۲٫۲۰ میلیارد دلار نفت از ایران وارد کرد که ۵۱ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت و بسیار کمتر از ۹٫۳۶ میلیارد دلار خریداری شده در سال ۲۰۱۱ بود.
میزان واردات نفت و میعانات کره از ایران در سال گذشته به ۴۲٫۴ میلیون بشکه رسید.
به گفته منابع آگاه، کره جنوبی تلاش خواهد کرد به منظور افزایش واردات نفت از ایران، یک پروژه مشترک برای ذخیره سازی ۲ میلیون بشکه نفت خام و میعانات ایران در یک مجتمع ذخیره سازی در جنوب سئول اجرا نماید.

 

پایگاه خبری کره تایمزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.