کنتورهای فهام ایرانی آماده نصب در سطح کشور ۲۰ مرداد, ۱۳۹۵

معاون سیستم‌های اندازه‌گیری و شبکه هوشمند سازمان بهره‌وری انرژی ایران گفت: طرح پایلوت نصب ۴ هزار کنتور فهام ایرانی در استان‌های زنجان و بوشهر با موفقیت اجرا شده و آماده اجرا در سطح کشور است.

اقتصادپرس: هادی مدقق که مسئولیت اجرای طرح فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی موسوم به فهام به منظور هوشمندسازی شبکه‌های برق کشور را برعهده دارد در این باره اظهار کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مبتنی بر هدایت و حمایت هدفمند و مدیریتی از صنعت داخلی و با تلاش شرکت‌های توانمند داخلی طراحی، ساخت و راه‌اندازی سامانه اندازه‌گیری هوشمند در کشوربه‌صورت کامل تحقق یافته است.

وی ادامه داد: شرکت‌های فراب و الکترونیک افزارآزما موفق شدند پایلوت‌های طرح فهام را مطابق با استانداردهای روز جهان و با استفاده از نرم افزارها و کنتورهای هوشمند ساخت داخل با نصب ۴ هزار کنتور هوشمند در استان‌های بوشهر و زنجان با موفقیت پشت سر نهاده و آماده اجرای طرح در سطح کشور شوند.

مدقق تصریح کرد: نه تنها موفقیت دو شرکت یاد شده که رشد روزافزون دیگر شرکت‌های داخلی کنتورسازی و تولیدکنندگان نرم‌افزار در طراحی و ساخت کنتورهای هوشمند نوید بخش آینده‌ای با ضریب اطمینان بالا در عدم وابستگی این صنعت به خارج از کشور و در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به صورت علمی و عملی است.

وی در خصوص توان شرکت‌های داخلی برای تولید این کنتورها گفت: در حال حاضر ۵ شرکت در تولید کامل نرم‌افزار و سخت‌افزار کنتور هوشمند و تجهیزات مورد نیاز طرح فهام و سه شرکت نیز در تولید نرم‌افزار که از پیچیدگی خاصی برخوردار بوده و فقط فن آوری آن در چند کشور پیشرفته جهان میسر است مشغول به کار بوده است.

مدقق افزود: قاطعانه می‌توان اظهار داشت که فن‌آوری این پدیده نوظهور مطابق بالاترین استانداردهای جهانی در کشور به‌طور کامل بومی بوده و توان تولید در حد نیاز و حتی صادرات را نیز داراست.

منبع: میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.