تراکم فروشی آینده تهران را به خطر می اندازد ۲۰ مرداد, ۱۳۹۵

کارشناسان تراکم فروشی را تنها یک کار خلاف برای کسب درآمد نمی دانند بلکه آن را عامل از بین رفتن درختان و باغها در فضای شهری می دانند عاملی که اگر ادامه پیدا کند می تواند وضعیت آب های زیر زمینی و قناتهای شهر را نیز تغییر داده و به بی ابی و خشکی شهر بیانجامد.

اقتصادپرس: امروزه می توان بدون اغراق و به راحتی گفت یکی از راههای کسب درآمد شهرداری ها تراکم فروشی است؛ شاید تخریب باغات و اماکن قدیمی هم از همین میل به افزایش درآمد شهر داری ها سر چشمه می گیرد.

آنگونه که وزیر راه و شهرسازی در اجلاس شهرداری‌ها و شوراهای شهر گفته؛ شهرفروشی امروز تبدیل به سیستم رایج در کشور شده است؛ مدیریت شهری به دلیل محدودیت منابع به سمت شهرفروشی گرایش پیدا کرده و این موضوع فرسودگی و تخریب تدریجی محله‌های میانی شهرها را درپی داشته است.

بر پایه این گزارش تراکم ساختمانی؛ عبارت است از نسبت مساحت زیربنای ساختمانی (در مجموع طبقات) به کل مساحت زمین مسکونی که به درصد بیان می شود برای تراکم، به عوامل متعددی توجه می کنند؛ از جمله شرایط آب وهوایی، ویژگی های فرهنگی اجتماعی ساکنان درآمد خانوار، نرخ رشد جمعیت، بهداشت جمعی و روانی، قیمت زمین و غیره.

از سال ۶۹ که پدیده غیرقانونی تراکم‌فروشی در تهران آغاز شد، حدود ۸۰درصد درآمد شهرداری‌ها از این راه تامین شده است. همچنین حدود ۸۰درصد سهم تهران، ۶۴درصد سهم مشهد، ۷۱درصد سهم کرج، ۵۱درصد سهم شیراز و ۶۸درصد سهم تبریز از درآمدهای ناپایدار، شامل فروش تراکم و تغییر کاربری است.

هم‌اکنون بخشی از درآمدهای شهرداری تهران از طریق عوارض و بخش دیگر با فروش تراکم در سطح مناطق ۲۲ گانه شهر تهران تامین می‌شود.

در واقع شهرداری‌های مناطق برای مالکان زمین‌هایی که متقاضی ساخت‌وساز هستند، بر اساس قیمت زمین، متراژ و این‌که در کدام منطقه واقع شده است، مجوز ساخت‌و‌ساز صادر می‌کنند، متفاوت بودن بهای زمین در مناطق مختلف تهران موجب متغیر بودن قیمت فروش تراکم شده است.

اما چرا با وجود اینکه تراکم فروشی آینده مدیریت شهری را با مشکل مواجه می کند باز هم این اتفاق صورت می گیرد؟ کارشناسان دلیل آن را ناکافی بودن درآمدهای پایدار شهری می دانند و معتقدند شهرداری ها برای تامین هزینه خود مجبور به تراکم فروشی هستند.

کارشناسان تراکم فروشی را تنها یک کار خلاف برای کسب درآمد نمی دانند بلکه آن را عامل از بین رفتن درختان و باغها در فضای شهری می دانند عاملی که اگر ادامه پیدا کند می تواند وضعیت آب های زیر زمینی و قناتهای شهر را نیز تغییر داده و به بی ابی و خشکی شهر بیانجامد.

گفته می شود بیش از ۴ تا ۵هزار هکتار باغ در ۲ دهه گذشته از تهران از بین رفته است که به جای برخی از آنها برج ساخته‌ شده است. چرا که باغها دیگر ارازش زیست محیطی خود را از دست داده و به منابع سرمایه ای تبدیل شده اند و ارزش تجاری املاک بیش از ارزش زیست محیطی آنها بوده است.

به گفته کارشناسان فروش تراکم یا تغییر کاربری، آسان‌ترین راه برای درآمدزایی است که مشکلاتی را در آینده برای شهر ایجاد می کند که با هزینه های معمولی نمی توان آنها را مرتفع کرد که اصلی ترین آنها مشکل بی آبی است. به همین جهت لازم است که شورای شهر راهکارهایی را جایگزین درآمد تراکم فروشی به شهرداری پیشنهاد کرده و جلوی فروش تراکم را بگیرد هر چند که گفته می شود تهران تا بیست سال آینده پیش فروش شده است!دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *