جوانان بیکار؛ بحران اقتصادی ده سال آینده جهان ۲۰ مرداد, ۱۳۹۵

بانک جهانی پیش بینی کرده که تا یک دهه آینده حدود یک میلیارد جوان دیگر نیز وارد بازار کار می شوند در صورتی که فقط برای ۴۰ درصد آنها فرصتهای شغلی وجود دارد.

اقتصادپرس: بانک جهانی به تازگی گزارشی منتشر کرده و اوضاع اشتغال جوانان در سراسر جهان را مورد بررسی قرار داده است.

بر پایه این گزارش از ۱٫۸میلیارد جوان ۱۵ تا ۲۴ساله در سراسر جهان، یک‌سوم آنها نه تنها شغلی ندارند، بلکه به تحصیل نیز مشغول نبوده و آموزشی هم ندیده‌اند.

این گزارش پیش بینی کرده که تا یک دهه آینده حدود یک میلیارد جوان دیگر نیز وارد بازار کار می شوند در صورتی که فقط برای ۴۰ درصد آنها فرصتهای شغلی وجود دارد.

اقتصاد چهان برای اینکه دچار بحران دیگری در ۱۰سال آینده نشود باید ۶۰۰میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد کند تا آمار جوانان بیکار در همین سطح باقی بماند. به این معنا که در هر ماه باید ۵ میلیون شغل جدید ایجاد شود.

گزارش جدید بانک جهانی که بر اساس داده‌های آماری سازمان جهانی کار (ILO) تدوین شده نشان می دهد که عمده بیکاری در ۱۰ سال آینده در کشورهای ثروتمند رخ خواهد داد و اقتصاد آن کشورها را به چالش می کشد.

گزارش بانک جهانی نرخ بیکاری در میان جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله را در کشورهای مختلف جهان و در یک بازه ۲۳ساله (۱۹۹۱ تا ۲۰۱۴) مورد بررسی قرار داده، که طبق آن بالاترین نرخ بیکاری جوانان در کشورهای جهان در سال ۲۰۱۴ در کشورهای اروپایی رخ داده است. که بر اثر بحران مالی در اقتصاد جهان که از سال ۲۰۰۸ میلادی شروع شده بود، به وجود آمد و کشورهای یونان، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال را با بالاترین رقمهای بیکاری مواجه کرد.

بر پایه این گزارش؛ بدترین وضعیت در اسپانیا رخ داده به نحوی که ۵۷٫۹درصد از جوانان ۱۵ تا ۲۴ساله اسپانیایی بیکار بوده اند؛ پس از آن یونان با ۵۳٫۹ درصد نرخ بیکاری در میان جوانان و ایتالیا با ۴۴٫۱ درصد نرخ بیکاری، رتبه‌های بعدی را داشته اند.

همچنین بر اساس داده های این گزارش، نرخ بیکاری جوانان در کشورهای شرق آسیا، امریکای جنوبی و شمال اروپا پایین‌تر از دیگر نقاط جهان است در عین حال نرخ بیکاری جوانان در منطقه خاورمیانه قابل توجه است به طوری که عراق با ۳۴٫۶درصد بالاترین میزان جوانان بیکار را داراست و پس از سوریه با ۳۰٫۱ درصد قرار دارد.

ایران و عربستان سعودی هم با فاصله‌ی کمی از یکدیگر در جایگاههای بعدی هستند به طوری که نرخ بیکاری جوانان در عربستان سعودی ۲۹٫۵درصد و در ایران ۲۹٫۴درصد است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.