انحصارگران واردات ذرت گوشت مرغ را گران کرده‌اند ۱۹ مرداد, ۱۳۹۵

در حالی که قیمت ذرت در بازار جهانی از ۲ سال پیش تا امروز با جهش یا حتی افزایش قابل اعتنا مواجه نشده است، چرا ناگهان قیمت گوشت مرغ از هر کیلو ۵ هزار تومان به کیلویی ۸۵۰۰ تومان رسید.

اقتصادپرس: عنایت‌الله بیابانی قائم‌مقام رییس خانه کشاورز ایران در گفت‌وگو با ساعت ۲۴ توضیح داد: در حالی که روسای برخی اتحادیه‌های مرتبط با تولید گوشت مرغ احتیاط به خرج می‌دهند و همه حقایق را نمی‌گویند، من صاف و صریح دلیل آن را می‌گویم.

وی گفت: واقعیت این است که انحصار واردات و عرضه ذرت و خوراک طیور دراختیار یک گروه کوچک است که شمارشان از انگشتان دست کمتر است. اما این گروه اندک توانسته‌اند خود را بر بازار خوراک طیور تحمیل کنند  یکی از دلایل اصلی جهش قیمت گوشت مرغ همین انحصار است.

بیابانی در پاسخ به این پرسش که چرا روسای اتحادیه‌های مرغداری که شمارشان هم کم نیست در حرف زدن احتیاط می‌کنند گفت: این یک مساله ناپسند است که دولت‌ها کسانی را به این مناصب می‌رسانند که با دولت همراه باشند و از بیان حقایق اجتناب می‌کنند.

وی گفت: تشکل‌ها با بررسی‌های کارشناسانه و رسیدن به واقعیت‌ها و البته داشتن شجاعت که در ذات کار آنهاست باید بتوانند در برابر انحصارهای موجود موضع‌گیری صریح داشته باشند.

به گفته بیابانی این انحصارگران که دولت آنها را به خوبی می‌شناسد به دلیل قدرت بالا در چانه‌زنی مبلغ توافق شده برای خوراک طیور را چند ماه زودتر از مرغداران می‌گیرند و این کار را دشوار کرده است.

قائم‌مقام خانه کشاورز ایران درباره عملکرد این نهاد مدنی توضیح داد: ۱۲ سال از تاسیس این نهاد می‌گذرد و اکنون ما توانسته‌ایم صدای کشاورزان که عموما قدرت اندکی دارند و صدایشان شنیده نمی‌شود را به گوش مدیران دولت‌ها برسانیم.

برخی از تولیدکنندگان فرآورده‌های گوشتی در هفته‌های گذشته به افزایش قیمت گوشت مرغ در یک دوره کوتاه اعتراض کرده و آنها نیز مانند قائم‌مقام خانه کشاورز ایران انحصارگران در تامین خوراک دام را یکی از دلایل افزایش قیمت گوشت مرغ ذکر کرده‌اند.

برخی معتقدند شاید یکی از دلایل افزایش قیمت ذرت در داخل این باشد که واردکنندگان انحصاری خوراک طیور می‌خواهند مانع از تک نرخی شدن ارز در بازار شوند زیرا آنها ارز را با قیمت ترجیحی می‌گیرند.

منبع: ساعت ۲۴دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *