سرمایه گذاری کره ای هادرصنعت آب و فاضلاب خراسان رضوی ۱۹ مرداد, ۱۳۹۵

سرمایه گذاران کره جنوبی آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در اجرای پروژه های بخش آب و فاضلاب خراسان رضوی از جمله تامین آب سبزوار و فاضلاب شهر نیشابور به ارزش ۱۳۰ میلیون دلار اعلام کردند.

اقتصادپرس: اردیبهشت ماه گذشته «پارک گئون هی» رییس جمهوری کره جنوبی در سفر تاریخی خود به ایران فصل جدیدی از روابط بین دو کشور را رقم زد، سفری که در آن دو کشور در جست و جوی راه های تقویت همکاری مشترک در حوزه های انرژی، بانک و بیمه، پروژه های زیربنایی، بهداشت و درمان، علمی، فناوری و فرهنگی بودند. در جریان این سفر هیات های بلندپایه ایران و کره جنوبی بیش از ۳۷ سند همکاری امضا کردند که ۱۹ سند آن با حضور رییسان جمهوری دو کشور بود.
در این پیوند، نمایندگان شرکت «سولار نیو انرژی» (Solar New Energy) کره جنوبی در روزهای گذشته با حضور در استان خراسان رضوی در نشستی به بررسی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت آب و فاضلاب این استان پرداختند.
به گزارش وزارت نیرو، در این جلسات مدیر دفتر تجهیز منابع مالی و توسعه مشارکت آبفای خراسان رضوی به تشریح زمینه های سرمایه گذاری بخش خصوصی در اجرای پروژه های آب و فاضلاب استان پرداخت.
«سیدمحسن هاشمی» گفت: شرکت مهندسی آب و فاضلاب استان خراسان رضوی ۴۰۰ میلیون دلار پروژه را برای واگذاری به بخش غیردولتی اعم از داخلی یا خارجی آماده کرده است.
وی خواستار سرمایه گذاری این شرکت کره ای در اجرای دو پروژه تامین آب سبزوار و فاضلاب شهر نیشابور با سرمایه گذاری چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی (۱۳۰ میلیون دلاری) شد.
در ادامه،«هونگ یون گان» مدیرعامل شرکت سولار نیو انرژی کره جنوبی افزود: این شرکت علاوه بر تامین تجهیزات، در اجرای پروژه های آب و فاضلاب استان خراسان رضوی هم سرمایه گذاری می کند.
وی تصریح کرد: توانایی مهم این شرکت کره ای، ایجاد تاسیسات تولید انرژی پاک و تجدیدشونده است و برای تامین منابع مالی مورد نیاز پروژه ها و طرح های مورد توافق دو طرف در خراسان رضوی سرمایه گذاری می کند.
به گزارش ایرنا، ارزش مبادلات غیرنفتی ایران و کره جنوبی در سال ۲۰۱۳ معادل چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده است. از این میزان ۳۶۰ میلیون دلار صادرات ایران به کره جنوبی و سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار واردات از کره انجام شده است. با احتساب صادرات نفت خام، حجم تجارت دو کشور در این سال به ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید.
یکشنبه گذشته (۱۷ مردادماه) نیز تفاهم نامه همکاری دوجانبه ایران و کره جنوبی در زمینه تامین آب و مدیریت فاضلاب با رویکرد محیط زیستی با حضور «رحیم میدانی» معاون آب و آب و فاضلاب وزیر نیرو و «مینهو لی» (Minho Lee) معاون وزیر محیط زیست این کشور امضا شد.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *